Jak wybrać studia dla siebie
fot.pexels.com

Studia to coś, co warto mieć. Niektórzy robią je dla siebie, inni dla rodziców, a jeszcze inni dla presji otoczenia. Nie chcesz jednak iść na wymuszony kierunek, który w praktyce nic ci nie da poza wieczną frustracją i zdenerwowaniem? To zrozumiałe. Nie wiesz jakie studia, a właściwie jaki kierunek będzie dla ciebie idealny? To również zrozumiałe. Jesteś w końcu młody. Spokojnie, podpowiemy ci! 

Jak wybrać studia dla siebie? Darmowe testy

Kompletnie nie wiesz, od czego zacząć? Brak ci jakiś konkretnych zainteresowań? Nie wiesz jakie są twoje kompetencje miękkie czy twarde? Może wydawać ci się, że jesteś w sytuacji beznadziejnej, jednak głowa do góry, wcale tak nie jest. W internecie znajdziesz naprawdę sporo fajnych testów, które możesz wykonać i podpowiedzą ci one, jaki kierunek studiów byłby dla ciebie dobry. Zaciekawiony? Zerknij niżej. Podlinkujemy ci kilka z nich:

Jak wybrać studia dla siebie
fot.pexels.com

Wybór kierunku studiów – od czego zacząć?

Takie testy mogą ci pomóc. Nie muszą od razu w 100% odpowiedzieć na pytanie, jakie studia będą dla ciebie idealne, jednak powinny cię nakierować nieco na dziedzinę w którą warto, abyś związał swoją przyszłość. Jeśli masz zawód, który od zawsze chciałeś wykonywać, sprawdź w sieci, jakie studia są wymagane. Jeszcze lepszą opcją będzie sprawdzenie, jakie wymagania stawiają potencjalni pracodawcy na rynku pracy. W tym celu wejdź na stronę z ofertami pracy jak np. pracuj.pl czy na portalu OLX. Wtedy łatwiej będzie ci podjąć decyzję. Możesz także sprawdzić, jakie zawody są najbardziej opłacalne i na tej podstawie podjąć decyzję. Wiele z najbardziej dochodowych zawodów w Polsce, wymaga od kandydata, aby skończył studia na kierunku Zarządzanie, więc może to być idealny punkt zaczepienia.

Pamiętaj, że studia nie są obowiązkowe

Pamiętaj, że studia nie są wymagane, nie są obowiązkowe i jeśli kompletnie tego „nie czujesz”? Nie ma nic gorszego, niż robienie studiów na siłę, tylko dlatego, że uległeś presji innych czy nie masz pomysłu na swoje życie. Skończyć się to może i tak tragicznie, jako że będziesz wiecznie  przemęczony i brak ci będzie jakichkolwiek chęci do tego, aby osiągać dobre i wysokie wyniki. Właśnie dlatego zdecydowanie lepszą opcją jest podjęcie pracy, jednej, drugiej lub trzeciej i jeśli w końcu znajdziesz tą odpowiednią i aby dostać awans wymagane będą studia, wtedy zapisz się na uczelnię zaoczną. Może w międzyczasie gdy będziesz pracował odkryjesz idealny zawód dla siebie lub postanowisz się całkowicie przebranżowić i właśnie wtedy udasz się na studia? Równie dobrze, możesz studiować w wieku 20 lat, jak i 40 lat.

Jak wybrać studia dla siebie
fot.pexels.com

Poproś bliskich o poradę

Nie bój się poprosić o poradę swoich bliskich czy znajomych, zwłaszcza tych, którzy już pracują. Mogą ci naprawdę fajnie doradzić co się opłaca i na co jest popyt. Pamiętaj, aby nie denerwować się na nikogo za odpowiedź, która może ci się nie podobać. Z pewnością wszyscy chcą dla ciebie dobrze i jak najlepiej. W końcu nie ma w tym nic złego. Może twoja siostra, ciocia czy kuzynka kończyła fajny kierunek, który aż chciało się wpisać do CVa znalezienie pracy nie było dla niej problemem? Może ktoś z twoich znajomych skończył fajny kierunek, ale praca w zawodzie okazała się nierealna i tylko „zmarnował” kilka lat swojego życia? Warto wiedzieć, na co się piszesz.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here