Jak wykorzystać przerwy w pracy
fot.pexels.com

Kodeks pracy mówi jasno o tym, że, pracownikowi, który podczas doby wypracowuje zgodnie ze swoim wymiarem czasu pracy co najmniej 6 godzin, przysługuje co najmniej 15-minutowa przerwa, która jest wliczana do czasu pracy. Przerwa ta przysługuje niezależnie od wymiaru czasu pracy pracownika, o ile danego dnia pracuje on minimum 6 godzin. Jeśli jednak pracownik obsługuje komputer, może skorzystać z 5-minutowego odpoczynku od ekranu. W takim wypadku przerwa powinna przypadać po każdych 60 minutach pracy przy monitorze.

Nie można ich kumulować. Pracodawca może nie udzielić pracownikowi 5-minutowej przerwy, jeśli zapewni przemienne wykonywanie obowiązków, czyli zorganizuje pracę tak, aby podwładny, na przykład przez określony czas zajmował się pracą fizyczną odizolowaną od monitora i komputera, a następnie pracował przy monitorze. Ważne, aby pamiętać, że pracownik nie może prawnie zrzec się czasu przerwy na rzecz, na przykład ekwiwalentu pieniężnego wypłaconego w zamian lub dłuższej przerwy w innym dniu. Pracodawca również nie może go tej przerwy pozbawić. Właściciele film przestrzegają tych zasad, ponieważ regularne przerwy zmniejszają zmęczenie i sprawiają, że pracownicy są bardziej skupieni na wykonywaniu swoich zadań.

W jaki sposób prawidłowo rozplanować przerwy podczas pracy przy komputerze?

W przypadku pracy przy monitorze nawet kilkuminutowe przerwy raz na godzinę pozwalają na chwilę odpocząć od komputera jednakże są powodem przez który pracownik może zostać rozproszony. Nie kiedy niestety nie można zaplanować wszystkich zadań tak, aby trwały jedną pełną godzinę. Warto mieć na uwadze w tym przypadku zwłaszcza osoby, który pracują projektowo.

Rozumiemy przez to, że realizują różne zadania w ciągu dnia. W sytuacjach opisanych wyżej efektywniejsze będzie zaplanowanie każdorazowo krótkiej przerwy po zakończeniu każdego projektu. Dzięki takiemu systemowi przerw pracownik chwilę odpocznie, a jednocześnie nie ucierpi na tym jego poczucie koncentracji. Przerwa po każdej pełnej godzinie pracy jest bardzo dobra dla tych, którzy realizują ten sam typ zadań lub jeden duży projekt na dzień. Dzięki krótkim pauzom tryb pracy staje się mniej monotonny.

Jak wykorzystać przerwy w pracy
fot.pexels.com

Co możemy robić w czasie trwania przerwy w pracy?

Aby przerwa w pracy mogła przynieść korzystne efekty musimy działać intensywnie jednocześnie nie przemęczając naszego umysłu który już i tak zorientowany jest, aby działać na prace na jak najwyższych obrotach. Gdyby wystarczyć mogło jedynie zamknięcie pliku lub opuszczenie monitora to byłoby to zbyt proste i nie byłoby potrzeby, aby ten artykuł w ogóle powstawał.

W odprężeniu umysłu nie pomaga przede wszystkim przeglądanie portali społecznościowych takich jak Instagram czy Facebook, załatwianie prywatnych spraw przez telefon na przykład rozmowa z przyjacielem spoza pracy lub członkami rodziny może okazać się nie najlepszym rozwiązaniem. Coraz popularniejszą opcją jest nawet oglądanie krótkich filmów na serwisach takich jak YouTube czy liveleak. Wszystko to może bowiem rozpraszać i sprawić, że podczas wykonywania zadań będziesz myślał o wieczornych obowiązkach czy odbytej właśnie rozmowie. Jak więc skutecznie wykorzystać ten czas?

Po pierwsze, Zjedz coś smacznego i zdrowego. W czasie przerw warto sięgać po pożywne i zdrowe przekąski. W celu pozbycia się uczucia głodu lub dodania organizmowi energii można zjeść między innymi ciemne pieczywo ponieważ zawiera ono dużą dawkę błonnika. 

Po drugie, Zdrzemnij się. Nap roomy to innowacja w niektórych polskich firmach są to pomieszczenia, w których panują doskonałe warunki do tego, by uciąć sobie krótką drzemkę.

Jak wykorzystać przerwy w pracy
fot.pexels.com

Po trzecie, Idź na spacer. Głośne dźwięki, pokoje w których jest duszno i ciemno, zbyt niska wilgotność w pomieszczeniach biurowych, spędzanie dużej ilości czasu w pozycji siedzącej. Te czynniki mogą wpływać na Ciebie w negatywny sposób. Jeśli chcesz się dotlenić i rozprostować kości, wybierz się do pobliskiego parku i odetchnij świeżym powietrzem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here