Jak wyrobić sobie dobre nawyki
fot.pexels.com

Masz dość ciągłego zapominalstwa? Chcesz wyrobić sobie nawyki, które zostaną z tobą na długo, o ile nie na zawsze? Czas popracować nad sobą! Nad swoją sylwetką, życiem, finansami, pracą, karierą czy edukacją. Jak to zrobić? Wyrób sobie dobre nawyki, wtedy wszystko przyjdzie ci znacznie łatwiej. Czytaj dalej, udzielimy ci cennych wskazówek! 

„Jeśli wierzysz, że możesz się zmienić – jeśli uczynisz z tego nawyk – zmiana staje się realna. I na tym właśnie polega prawdziwa siła nawyków: wiedza, że twoje nawyki są takie, jakie sobie wybierasz.” – Charles Duhigg, Siła nawyku. Dlaczego robimy to, co robimy i jak można to zmienić w życiu i biznesie

Określ konkretne nawyki

Zawsze planując cokolwiek mów konkretnie. Mówienie, że „będę kiedyś bogaty” czy „zacznę biegać” zazwyczaj nic nie daje. Zamiast tego określ swoje nawyki jako „codziennie odłożę 20 złotych  do skarbonki”, „w poniedziałek, środę i piątek przebiegnę po 5 kilometrów każdego dnia”. Dopiero to ma prawo się udać.

Jak wyrobić sobie dobre nawyki
fot.pexels.com

Określ swoją motywację (po co, dla kogo i dlaczego)

Najważniejsza jest jednam motywacja, żaden plan nawet ten najlepszy, bez motywacji nie ma prawa powodzenia. Możliwości jest sporo. Może chcesz schudnąć, aby podjąć nową pracę w której wymagana jest sprawność fizyczna? Może, zamiast ciągłych słodzonych napojów chcesz pić wodę, bo szkoda ci już marnować na nie pieniędzy? Może mama, siostra czy druga połówka prosiła cię o zmianę czegoś w twoim życiu?

„Dobre nawyki to klucz do wszelkich sukcesów, złe zaś to otwarte wrota, przez które wkracza porażka.” – Og Mandino, Największy kupiec świata

Wyzwalacz i wskazówka

Rozumiejąc pętlę nawyku, musimy zadbać o pewną wskazówkę, chodzi o to, aby wprowadzić wyzwalacz, który „włączy” twój nawyk. Jak to wygląda w praktyce? Coś, co się dzieje już codziennie w twoim życiu powinno poprzedzać lub być następstwem nawyku. Jeśli codziennie rano idziesz na spacer z psem o 8:00, zaplanuj sobie, że od razu po tym spacerze będziesz 10 minut ćwiczył w domu lub w trakcie spaceru na dworze.

Nie zapominaj!

Ustaw sobie przypomnienie na telefonie, zapisz to na kartce i powieś tę kartkę na ekranie monitora czy na lustrze. Zapisz to w swoim kalendarzu. Możliwości jest naprawdę sporo. Po prostu nie zapominaj o tym, wybierz taką formę „przypominajki”, która u ciebie zadziała.

Nagroda

Nagrody świetnie nas motywują, w pracy, w życiu prywatnym, zawodowym itp. Wyznacz sobie więc jakąś nagrodę. Uwielbiasz coca-colę? W takim razie jeśli przez cały tydzień będziesz pił tylko wodę, w niedziele zakup sobie puszkę coli lub zastąp tę colę np. czymś słodkim.

Zobowiązanie

Wystarczy, że zobowiążemy się przed grupą bliskich nam ludzi i poprosimy, by pytali nas o postępy, wtedy znacznie trudniej będzie nam się przyznać, że odnieśliśmy porażkę, co będzie dodatkowym kopem. Sami przed sobą potrafimy zataić wiele czy wybielić się do stopnia, w którym prawdziwe z nas aniołki.

Jak wyrobić sobie dobre nawykiqJak wyrobić sobie dobre nawyki
fot.pexels.com

W grupie siła

Zamiast działać w pojedynkę, zbierz przyjaciół czy rodzinę! Zróbcie to grupowo lub w parach. Wybór należy do was.

Konkretna data startu

„Na wiosnę”, „od poniedziałku”, „jak skończę tyle pracować”. Nie, to nie zadziała. Konkretna data, konkretny cel, konkretne działania.

Pierwszy mały krok

Pierwszy krok będzie mały, może być nieudany, trudny czy ciężki. Nie łam się tym, nie załamuj się, to normalne. Z czasem będzie lepiej i dobrze o tym wiesz.

Plan działania

Bez odpowiedniego planu działania, wszystko może „trafić szlak”. Warto planować nasze czynności, życie, układać sobie plany dnia czy harmonogram pracy. Organizacja jest bardzo ważna.

„Ludzie nie odkładają działania, tylko dlatego, że są przekorni lub działają irracjonalnie. Postępują w taki sposób, ponieważ ma to sens, biorąc pod uwagę to, jak bardzo są podatni na krytycyzm, porażki i wpływ swojego perfekcjonizmu.” – Neil Fiore, Nawyk samodyscypliny. Zaprogramuj wewnętrznego stróża

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here