Jesteś na studiach? Bierzesz udział w wykładzie, szkoleniu, webinarze, kursie czy też aplikowałeś na staż i chcesz z niego jak najwięcej wynieść? Twórz notatki! To klucz do sukcesu i zapamiętania jak najwięcej. Jednak notatki powinny być zrobione z głową. Sprawdź, jakie triki dla ciebie przygotowaliśmy! Jak tworzyć świetne notatki? Odpowiadamy!
Przepisuj notatki!
Jeśli notatki tworzysz na szybko, na kolanie, warto je przepisać w domu „na czysto” w ten sposób upewnisz się, że jest tam wszystko, co powinno być, a także sprawisz, że całość będzie znacznie bardziej czytelna i łatwiejsza do zapamiętania. Przepisywanie notatek, pozwala ci także na naukę podczas przepisywania. Dobrą metodą jeśli masz tablet jest także przepisanie ich do wersji tekstowej czy użycie laptopa i przepisanie tego do Worda. Z pewnością to przyda się osobom, których pismo nie należy do najładniejszych, a z notatek będą korzystać nie tylko oni, ale także i inne osoby. Poza tym takie notatki wyglądają znacznie ładniej i są bardziej estetyczne.
Notuj tylko to, co najważniejsze
Jeśli notatki prowadzisz w zeszycie, nie zapisuj całych zdań, tylko to, co najważniejsze. Na wykładach np. na studiach, nikt nie będzie tego samego zdania powtarzał milion razy. Zdążyłeś zapisać? Super. Nie? Twój problem. Pamiętaj także, aby używać skrótów, to zdecydowanie skróci twój czas pisania i ułatwi ci zadanie. Jak już wspominaliśmy wcześniej, możesz te notatki później na czysto przepisać, więc to żaden problem, a podczas wykładu, zdecydowanie szybciej i sprawniej pójdzie ci notowanie.

Baw się kolorami!
Nie ma nic tak ważnego jak odpowiednie kolory. W ten sposób łatwiej ci będzie wszystko zapamiętać, a także i posegregować. Przy pomocy kolorowych mazaków, kredek czy podkreślaczy. Możliwości jest naprawdę sporo. Możesz każdy temat opisać osobnym kolorem lub podkreślić np. na zielono coś, co rozumiesz w 100%, na pomarańczowo coś, co rozumiesz, ale powinieneś doczytać czy doinformować się na ten temat, a na czerwono coś, czego kompletnie nie kojarzysz i chciałbyś dopytać np. osobę prowadzącą kurs o to.
Mapy koncepcyjne lub myślniki
Inaczej metoda diagramowa albo metoda mini map myśli. Na czym to polega? Na środku piszesz słowo klucz, a później albo od myślników albo od strzałek wyjaśnienia, nawiązania, skojarzenia czy myśli. W ten sposób unikasz pisania bloków tekstu, będzie to znacznie szybsze, a także i przykuje twoją uwagę i łatwiej ci będzie to zapamiętać. Pisanie od „myślników” też skróca sporo czas zapisywania i tworzenia notatek, a listy wypunktowane to także idealna metoda na wyjaśnianie określonych pojęć. Przykład?
Podstawowe działania w content marketingu to:
- tworzenie wartościowych treści i ich publikacja,
- przyciągnięcie uwagi klientów,
- budowanie zaangażowania,
- budowanie lojalności.
źródło: Czym jest content marketing?
Sketchnoting, czyli narysuj sobie notatkę
Sketchnoting to sposób na notowanie, zapamiętywanie i prezentowanie najróżniejszych treści w formie wizualnej – z wykorzystaniem rysunków, symboli i innych. Ten sposób jest idealny dla wzrokowców czy osób, które lubią urozmaicać swoje notatki i w ten sposób łatwiej im coś zapamiętać. Możesz wykorzystać tak naprawdę wszystko – kolory, mazaki, kredki czy nawet naklejki lub obrazki wydrukowane z internetu. Wybór należy do ciebie.

Bullet journal do nauki
Bullet journal to zeszyt, w którym zapisuje się przeróżne rzeczy. Zazwyczaj pełni funkcję kalendarza, ale dodatkowo tworzy się tam strony, na których zawiera się informacje o przeczytanych w tym miesiącu książkach, obejrzanych w tym roku serialach czy nawet śledzi się ile obserwujących ma się na Instagramie. Aby stworzyć bullet journal, możesz podejrzeć inspirację na Pintereście. Z pewnością znajdziesz tam także i te przydatne do nauki. Są idealne dla osób kreatywnych, które jednocześnie szybko się nudzą i co chwilę potrzebują czegoś innego.