Jak działa Useme?
fot.unsplash.com

Praca jako freelancer daje ci sporo możliwości. Pracujesz wtedy, kiedy chcesz. Robisz przerwę wtedy, kiedy chcesz. Potrzebujesz wyjść o 12 do lekarza? W końcu nie będziesz sam siebie pytał o zgodę, prawda? Nie ma jednak zawodu idealnego. Freelancing zazwyczaj wiąże się z założeniem firmy. Są dwie możliwości, aby tego uniknąć – jednoosobowa działalność nierejestrowana lub właśnie strona useme.eu. Na czym to polega? Czy to się opłaca? Odpowiadamy! 

Jak działa Useme? Czym jest Useme?

Useme.eu/Useme.com to platforma dzięki której możesz wystawić fakturę nie posiadając własnej działalności gospodarczej, rozliczyć swoich pracowników, znaleźć nowe zlecenia, nawiązać kontakty ze zleceniodawcami oraz zabezpieczyć swoje wynagrodzenie w umowie z nowym klientem. Useme na swojej stronie informuje, że „Kiedy wystawiasz fakturę przez Useme, zawieramy jednocześnie dwie umowy: umowę o dzieło z Freelancerem oraz umowę na wykonanie określonej pracy ze Zleceniodawcą. Na tej podstawie wystawiamy fakturę.”

Useme jest więc idealną platformą dla wszystkich tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z freelancingiem, boją się od razu skakać na głęboką wodę i otwierać własną działalność gospodarczą i chcieliby po prostu spróbować swoich sił. W useme w każdym momencie możesz zrezygnować z tego zawodu. Nie masz zleceń? Zamykasz stronę, usuwasz ją z zakładek i gotowe. Nie ma żadnych umów czy papierków, które nagle się na ciebie zwalą. Czy to rozwiązanie ma jednak jakieś minusy?

Jak działa Useme?
fot.unsplash.com

Ile kosztuje własna firma? Założenie działalności

Jakie są koszty założenia własnej firmy? Czy będzie to duża kwota? Założenie własnej działalności gospodarczej kosztuje. W zależności od wyboru formy w jakiej będzie działać firma, wahać się będą ceny. Na Useme ten problem nie występuje. Rejestracja jest całkowicie za darmo i przypomina rejestrację na jakimkolwiek innym portalu. Podajesz e-mail, ustawiasz hasło, potwierdzasz e-mail, później wypełniasz swój profil. Wklejasz swoje portfolio, informacje rozliczeniowe (numer konta, adres zamieszkania/zameldowania) i gotowe. Ten etap jest całkowicie darmowy, ale co dalej?

Koszty prowadzenia własnej firmy

Jakie są koszty utrzymania jednoosobowej firmy w 2020 roku? Wiele zależy od tego czy płacisz pełny ZUS czy tzw. mały ZUS, który przysługuje przez pierwsze dwa lata prowadzenia firmy. Łączne składki wynoszą wtedy 555,89 zł z dobrowolnych chorobowym. Obowiązuje także „ulga na start” czyli okres sześciu pierwszych miesięcy, gdzie składka zdrowotna wyniesie 362,34 zł.

Co dalej? Po dwóch latach opłaty wzrastają. Składka rentowa to 260,90 zł, składka emerytalna to 612,19 zł, składka wypadkowa to 52,37 zł, Fundusz Pracy to 76,84 zł, ubezpieczenie zdrowotne to 362,34 zł, a składka chorobowa to 76,84 zł. Całość wychodzi więc 1 441,48 złotych. Jak te koszta mają się w porównaniu do useme?

Jak korzystać z useme i ile to kosztuje?

Założenie konta jest całkowicie darmowe, podobnie jak i wystawianie faktur czy „podpisywanie” umów z klientami, jest jednak prowizja, którą należy opłacić. Przyjmijmy, że wykonałeś prostą stronę internetową. Swoją pracę wyceniłeś na 1 000 zł. Useme pobierze z tego 79 złotych na zaliczkę PIT oraz 71 złotych dla siebie, jako prowizję useme Minimalna kwota prowizji to 10 zł. Zleceniodawca natomiast zapłaci kwotę netto, czyli 1 000 złotych oraz 230 złotych (VAT), czyli 1 230 złotych. Tak wyglądają koszta przeniesieniu praw autorskich. Jeśli ich nie przenosisz, zleceniodawca zapłaci tyle samo, natomiast ty, zamiast zapłacić 79 złotych zaliczki PIT, zapłacisz aż 126 złotych. Jak więc sam widzisz ponosisz jakieś „koszta” za korzystanie z useme.

Jak działa Useme?
fot.unsplash.com

Co się bardziej opłaca useme czy własna działalność gospodarcza?

Tak naprawdę, im większe kwoty, tym większa prowizja useme. Przy kwocie 1 000 złotych, „tracisz” 150 złotych i zarabiasz 850 złotych. Jeśli jednak tą kwotę zamienimy na 10 000 złotych, tracisz już znacznie więcej i finalnie wypłacasz 9 013 złotych, czyli prawie 1 000 złotych mniej. Oczywiście, własna działalność gospodarcza również generuje koszta i to rzędu ponad 1 400 złotych w skali miesiąca. Na useme masz jednak ten plus, że jeśli nie pracujesz, nie musisz za nic płacić i nie tracisz finansów. Przy własnej działalności musisz zapłacić ZUS, niezależnie od tego czy zarobiłeś 100 złotych czy 10 000 złotych.

Dla osób początkujących czy niepewnych useme to dobra opcja. Prowizja zapłacona, zaliczka PIT także, a na dodatek wiąże cię z klientem umowa, co dodatkowo pozwala na spokój ducha. Zdecydowanie polecamy tę opcję.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here