Pracujesz jako freelancer na pełen etat? Szukasz możliwości dorobienia do budżetu domowego? Może twoja firma z powodu panującej na świecie pandemii przeszła na pracę zdalną i utknąłeś na tzw. home office? Niezależnie od tego, jaki jest powód, sprawdź, jakie narzędzia pomogą ci przy pracy zdalnej i ułatwią cały ten proces, tak abyś nie zwariował. Gotowy? No to zaczynajmy!
Narzędzia do pracy zdalnej: kalendarz
Moglibyśmy to podkreślać w nieskończoność, ale kalendarz, kalendarz i jeszcze raz kalendarz. To zdecydowanie narzędzie do pracy zdalnej numer 1, bez którego nawet nie ma co siadać do laptopa. W zależności od tego jak pracujesz (czy w konkretnych godzinach czy w dowolnych) warto do kalendarza wpisywać wszystko, co masz danego dnia zrobić. To ułatwi ci organizację twojej pracy, a na dodatek upewnisz się, że na pewno zrobiłeś wszystko, co miałeś. Możliwości są dwie: kalendarz elektroniczny lub książkowy. Wybierz ten, który wolisz i który jest dla ciebie wygodniejszy.
Świetną opcją jest kalendarz od Google. Możesz go mieć na laptopie oraz ściągnąć aplikację na telefon. Niezależnie od tego czy dane wprowadzisz ze smartfona czy z komputera – synchronizuje się. Dodatkowym atutem jest fakt, że jeśli dostaniesz np. zaproszenie na wideokonferencję na maila, wystarczy kilka kliknięć, aby ta wideokonferencja pojawiła się w twoim kalendarzu. Dostaniesz także 30 minut wcześniej powiadomienie na telefon, abyś na pewno o tym nie zapomniał.

Kalendarz książkowy jest dla tych, którzy lubią wszystko zapisywać ręcznie. Pomocne będą kolorowe mazaki, którymi możesz oznaczać konkretne rzeczy. Ustal własny system (możesz dodatkowo go zapisać np. z przodu kalendarza). Kolorem zielonym możesz oznaczać coś, co już zrobiłeś, czerwonym coś, czego nie udało ci się zrobić lub zostało to odwołane, a kolorem żółtym coś, co zostało przeniesione na inny dzień. Innym sposobem jest oznaczanie np. klientów konkretnym kolorem. Dla przykładu Mariusz to kolor fioletowy, Bożena – czerwony, a Tomek – niebieski.
Narzędzia do pracy zdalnej: pakiet Google
Google poza kalendarzem posiada także dostęp do programów Microsoft Office. Mowa tutaj o Microsoft Word czy Excel. W ten sposób nie musisz mieć wykupionej ani licencji, ani posiadać dodatkowych programów na swoim laptopie. Świetnie sprawdzi się to w przypadku copywriterów czy innych osób, które muszą coś zapisywać.
Narzędzia do pracy zdalnej: Slack
Pracujesz zespołowo? Masz pod sobą grupę osób? Konwersacja na Facebooku to raczej problem, niż rozwiązanie. Zamiast tego załóż konto na platformie Slack. Możesz tam za pomocą maila zaprosić inne osoby z twojego zespołu. Tworzysz tam kanały, możesz np. stworzyć różne kanały, każdy na inny projekt i jeden do ogólnych „plotek”. Istotne informacje można przypiąć na górę czy oznaczyć gwiazdką. Na każdą wysłaną wiadomość można zareagować emotikonką np. łapki w górę, jeśli coś zostało zrobione czy odpowiedzieć bezpośrednio na tą wiadomość jeśli są jakieś dodatkowe pytania.
Narzędzia do pracy zdalnej: Useme
O Useme pisaliśmy już osobny artykuł, jednak ta platforma wprost musiała się znaleźć w tym zestawieniu. W dużym skrócie: useme to portal, który pośredniczy pomiędzy zleceniodawcą a zleceniobiorcą. Jeśli nie prowadzisz działalności gospodarczej czy prowadzisz jednoosobową działalność nierejestrowaną, jest to idealna metoda, aby wystawić firmie fakturę czy mieć „podkładkę” do wykonanego zadania w formie umowy. Dzięki temu masz nie tylko zabezpieczone swoje wynagrodzenie, ale także i wystawioną umowę o dzieło i odliczoną zaliczkę na PIT.

Useme to także platforma na której możesz szukać wykonawców czyli zlecać innym freelancerom pracę. Jeśli macie braki w firmie czy obowiązków jest za dużo, a pracowników za mało, a jest to jednorazowa sytuacja, nie musicie od razu zatrudniać 5 nowych osób na umowę o pracę, wystarczy znaleźć 5 freelancerów, którzy podejmą się realizacji tego konkretnego zadania. Na useme znajdziesz ludzi z wielu branż.