Pisaliśmy już o tym, jak stworzyć idealne CV oraz co powinno się w nim zawrzeć, aby na pewno dostać telefon z zaproszeniem na rozmowę o pracę. Czego jednak w CV kompletnie nie zawierać? Czy wiesz co jest totalnym faux pas jeśli chodzi o rekrutację? Spokojnie, podpowiemy ci wszystkie istotne szczegóły! Gotowy? No to zaczynajmy!
Nigdy nie kłam w CV!
Swego czasu w internecie krążyła historia o informatyku, który na rzecz rekrutacji nieco podkoloryzował swoje doświadczenie. Dopisał to, czego nie umiał, a było wymagane. Dostał zaproszenie na rozmowę o pracę. Jak możecie się domyślić, szybko rekrutujący zdali sobie sprawę, że facet nie ma pojęcia, o czym mówi. Co postanowiła zrobić firma? Wystawiła mu fakturę za czas poświęcony na rekrutację przez: szefa działu programistów, szefa działu HR oraz właściciela firmy na aż 410 dolarów (około 1500 złotych).
Jak więc sam widzisz kłamanie się nie opłaca. Coraz więcej firm decyduje się poza rekrutacją na przeprowadzenie tzw. background screeningu. Uwierz nam, to, że czegoś nie potrafisz prędzej czy później wyjdzie na jaw, czy to na rozmowie kwalifikacyjnej czy nawet po zatrudnieniu, a raczej chciałbyś uniknąć takiego wstydu, prawda?
Zainteresowania a raczej ich brak
Mowa tutaj nie tylko o podkoloryzowaniu swoich umiejętności czy stanowiska na którym się wcześniej pracowało, ale także i swoich zainteresowań. Lubisz wieczór spędzić przed Netflixem? Wpisywanie od razu w zainteresowania „kino” nie jest strzałem w dziesiątkę, zwłaszcza jeśli później na zapytanie o ulubionego reżysera odpowiesz „eeeee„.
Nawet z pozoru „najgłupsze” zainteresowania są lepsze, niż te wymyślone. Wiele osób uwielbia opowiadać o swoich pasjach czy hobby, widać to po oczach, które momentalnie się świecą. Rekruter może, choć nie musi, nawiązać do czegoś, co wpisałeś jako swoje zainteresowanie. Ważne jest to, abyś wiedział coś na ten temat, a nie jedynie zgrywał „głupa” próbując na szybko coś wymyślić. Jeśli szczerze się czymś interesujesz, mało które pytanie cię „zagnie”.
Ile osób kłamie w CV? Badania LiveCareer Polska
Serwis kariery LiveCareer Polska przeprowadził badanie. Wzięło w nim udział 1 254 responderów. Ponad 99% Polaków twierdzi, że zna kogoś, kto skłamał w CV, a 26% z nas otwarcie przyznaje się do oszustwa w dokumentach aplikacyjnych. Na jaki temat najczęściej kłamie się w CV?
- 44% to kłamstwa na temat doświadczenia zawodowego.
- 41% to kłamstwa na temat poziomu zaawansowania lub znajomości języków obcych.
- 28% to kłamstwa na temat posiadanych umiejętności specjalistycznych.
- 25% to kłamstwa na temat zakresu obowiązków w pracy.
Za dużo informacji
CV na pięć stron A4? Nie! CV ma być proste, treściwe, a nie długie. To nie autobiografia, a jedynie spis twoich umiejętności, osiągnięć i skończonych szkół czy kursów. Nie rozpisuj się nadmiernie. Większość rekruterów i tak nie czyta CV od deski do deski, a jedynie zerka na najważniejsze informacje, o resztę dopytają na rozmowie kwalifikacyjnej, prawda? Informacje zawarte w CV powinny być więc konkretne, szczegółowe i „skompresowane”, a nie rozlane na kilka stron.
Obecnie odchodzi się już od wrzucania zdjęć do CV ale to nie jedyne elementy aplikacji, które nie są już potrzebne. Do swojej aplikacji nie wrzucaj także nazwiska panieńskiego, pełnego adresu czy daty urodzenia. Nie ma to sensu. Wrzuć informację ewentualnie o mieście w którym mieszkasz, choć również nie jest to wymagane. Z daty urodzenia zrezygnuj całkowicie, a zdjęcie to kwestia opcjonalna. Jeśli już koniecznie chcesz uzupełnić swoje CV zdjęciem, nie wrzucaj takiego z wakacji, imprezy, wesela czy na tle fajnego samochodu, to kompletnie nieprofesjonalne. Zamiast tego ubierz się elegancko, ustylizuj włosy, nałóż makijaż i stań na tle białej ściany. Za pomocą smartfona zrób ładne, estetyczne zdjęcie i je umieść w CV.