Praca zdalna od A do Z
fot.unsplash.com

Zastanawiasz się, czy nie zacząć pracować zdalnie? Wiele osób bardzo ceni sobie to rozwiązanie i nie wyobraża sobie powrócić do biura, porannego wstawania i odśnieżania samochodu czy wycieczki na przystanek autobusowy. Istnieje jednak grupa ludzi, która choć z początku jest zachwycona, szybko traci zapał i „dostaje do głowy”. Jak nie zwariować podczas pracy zdalnej? Jak to wszystko ogarnąć? Odpowiadamy! 

Praca zdalna – zawody

Istnieje wiele zawodów, które możesz wykonywać zdalnie. To, na jaki się zdecydujesz zależy już od ciebie, twoich umiejętności oraz tego, co naprawdę lubisz robić. Przytoczymy ci kilka przykładów, aby ułatwić ci tę decyzję. Jakie zawody możesz wykonywać bez wychodzenia z domu i ile możesz zarobić?

  • Grafik komputerowy – konieczna jest znajomość programów graficznych (Photoshop, Illustrator itp.). Według portalu Wynagrodzenia.pl zarobki na tym stanowisku to średnio 4 460 złotych brutto w skali miesiąca.
  • Copywriter – konieczna znajomość zasad SEO/SEM, idealna polszczyzna, kreatywność. Według portalu Wynagrodzenia.pl co drugi copywriter otrzymuje pensję od 3 250 złotych brutto do 5 060 złotych brutto.
  • Tłumacz – konieczna znajomość języków obcych (w mowie i w piśmie). Według portalu Wynagrodzenia.pl co drugi tłumacz otrzymuje pensję od 4 050 złotych brutto do 7 030 złotych brutto.
  • Wirtualny asystent/wirtualna asystentka – konieczna dobra organizacja czasu, wysoka kultura osobista. Portal smallrevolution.com podaje, że zarobki wirtualnej asystentki zaczynają się na 6.97 dolara za godzinę praca do nawet 59.86 dolara.

Oczywiście zawodów jest znacznie więcej. Czasem możesz pracować częściowo w biurze, a częściowo zdalnie. Czasem twoja praca polega na delegacjach, czasem siedzisz tylko na kanapie w salonie. Istnieją zarówno prace zdalne dorywcze, jak i te na pełen etat. Do wyboru do koloru. Z pewnością jednak krąży ci po głowie jedna kwestia – co z umową? Co z ubezpieczeniem? Jak to wszystko ogarnąć?

Praca zdalna od A do Z
fot.unsplash.com

Freelancing czy praca pod firmą?

Cóż tak naprawdę masz dwie możliwości – praca na własną rękę, czyli freelancing lub praca pod firmą czy dla konkretnej firmy. Która opcja jest lepsza? „Pewniejszym” rozwiązaniem będzie praca pod firmą, na umowie o pracę, z konkretnym wymiarem godzin, konkretnymi zadaniami, obowiązkami itp. Na większe zarobki możesz, choć nie musisz, liczyć przy freelancingu.

Jako freelancer nie musisz martwić się o szefa „nad swoją głową”, o poranne wstawanie czy pracę w określonych godzinach. Zazwyczaj masz w ciągu dnia x rzeczy, które musisz wykonać i to czy zrobisz je o szóstej rano czy o szóstej wieczorem, nie ma zbyt dużego znaczenia. Sam wyznaczasz sobie godziny pracy, często także i terminy, a nawet ilość obowiązków. Jeśli chcesz pracować w ten sposób, musisz się liczyć z szukaniem zleceń, a także i koniecznością założenia własnej działalności gospodarczej lub wyborem innej metody jak np. useme czy jednoosobowa działalność nierejestrowana. Jeśli korzystasz z useme czy działalności nierejestrowanej, musisz wiedzieć, że nie jesteś ubezpieczony, a składki powinieneś odprowadzać na własną rękę, choć oczywiście, nie musisz tego robić.

Przy pracy „pod firmą” czy pracy dla kogoś, masz kilka możliwości zatrudnienia: umowa o pracę, umowa o dzieło, umowa zlecenie czy B2B. Formę zatrudnienia wybierasz po konsultacji z pracodawcą. Zakres twoich obowiązków, godziny pracy i terminy to kwestia bardzo indywidualna. W jednej firmie będziesz musiał codziennie od 8 do 16 być przy komputerze, w innej pod koniec dnia masz po prostu dostarczyć materiały i gotowe. Często mówi się, że praca pod firmą przynosi mniejsze zyski i faktycznie może tak być, jednak tutaj masz stałe źródło dochodu, a przy freelancingu jest to wielka niewiadoma.

Praca zdalna od A do Z
fot.unsplash.com

Która opcja jest najlepsza? Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, wszystko zależy od tego, co jest dla ciebie ważniejsze, jakie są twoje preferencje i co okaże się być dla ciebie, strzałem w dziesiątkę. Zawsze możesz wypróbować obie możliwości i wtedy podjąć decyzję.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here