Jak pracować zdalnie i nie zwariować?
fot.unsplash.com

W czasach pandemii wiele firm zamiast pracy stacjonarnie w biurze przeszło na tzw. home office, czyli pracę zdalną. Z tego powodu pracownicy zamiast kawy w biurowej kuchni mogą pracować w pidżamie i bez wychodzenia z łóżka. Choć znajdzie się sporo zwolenników tego typu rozwiązania, istnieje także spora grupa ludzi, która nie jest z tego do końca zadowolona i z utęsknieniem wypatruje powrotu do biura. Dla obu typu osób przygotowaliśmy kilka wskazówek, aby ten czas był miły, przyjemny, a przede wszystkim – produktywny. 

Wyznacz sobie godziny pracy, czyli jak nie spać do południa

Wiele osób ma problem z pracą zdalną, zwłaszcza jeśli dodatkowo pracują na „akord”, czyli muszą wykonać konkretne czynności i nie mają do tego ramy czasowej (no może poza deadlinem). Od momentu w którym nie musimy wstawać o 6 rano, ubierać się i lecieć na autobus, stajemy się coraz bardziej i bardziej leniwi. Po czasie budzik idzie w zapomnienie, a zanim usiądziemy do komputera to jest już południe i w sumie to warto by zacząć robić obiad, prawda? Choć jest to bardzo wygodne rozwiązanie, potrafi być ono jednak bardzo zgubne.

O ile nie jesteście osobami zorganizowanymi, które zdalnie pracują już spory okres czasu, polecamy wam nie zmieniać godzin pracy, a przynajmniej nie tych porannych. Do komputera siadajcie tak, jakbyście siadali do niego w biurze. Jeśli macie do wykonania na dzisiaj 10 rzeczy, zróbcie te 10. Skończycie wcześniej? Super, macie czas wolny. Wyrobicie się w ciągu 8 godzin? Nic straconego, przecież i tak oszczędzacie czas, bo to pracy nie trzeba dojeżdżać.

Jak pracować zdalnie i nie zwariować?
fot.unsplash.com

Zapisuj wszystko, co ważne i istotne

Kolejny aspekt to organizacja. Stwórz sobie odpowiednie kategorie w kalendarzu na telefonie czy na komputerze. Dla osób, które lubią pisać polecamy kalendarz książkowy lub bullet journal (to opcja dla tych kreatywnych i wybrednych). Zapisujcie sobie wszystko, co macie danego dnia zrobić, tak, abyście wiedzieli z jakimi zadaniami musicie się dziś uporać. Możecie odpowiednimi kolorami posegregować zadania lub odznaczać np. na zielono, te, które już wykonaliście. W ten sposób upewnicie się, że wszystko macie ogarnięte.

Oddziel strefę odpoczynkową od strefy pracy

Jasne, praca w łóżku brzmi jak marzenie, jednak szybko okaże się, że wcale nie jest to takie super, jak mogłoby się z początku wydawać. Po tygodniu stracisz już motywację do pracy, plecy zaczną cię boleć, a laptop będzie wołał o pomstę do nieba, jeśli dalej będziesz kładł go na kołdrze i jeździł po nim myszką. Postaraj się w swoim domu zorganizować sobie miejsce tylko do pracy. Najlepiej takie z wygodnym krzesłem i dobrym światłem. Może to być biurko, może to być stół w kuchni. Im mniej „rozpraszaczy”, tym lepiej dla ciebie.

Spędzaj czas z ludźmi, nie zamykaj się na kontakty towarzyskie

Nie każdy, kto pracuje zdalnie uzna to za minus, jednak przy tego typu rozwiązaniu, często zostajemy kompletnie sami. Jeśli na dodatek mieszkamy w kawalerce, w pojedynkę, samotność może zacząć nam doskwierać już po kilku dniach, nie mówiąc już o tygodniach czy miesiącach. Jeśli brak kontaktów towarzyskich to dla ciebie problem, zaplanuj swój dzień czy tydzień tak, aby udało ci się wyskoczyć na kawę z koleżanką czy zaprosić ją do siebie na wspólne oglądanie najnowszych odcinków waszego ukochanego serialu. Nie zamykaj się w czterech ścianach kompletnie sam.

Oczywiście znajdą się osoby, którym tego typu samotność absolutnie nie przeszkadza. Wiele osób pracuje zdalnie, ponieważ nie lubi atmosfery z biurach, korporacjach czy innych zakładach. Woli samotność, ciszę i spokój. Nie ma w tym nic złego. Po prostu każdy z nas jest innym człowiekiem i ma inne preferencje, nie tylko zawodowe, ale także i życiowe.

Jak pracować zdalnie i nie zwariować?
fot.unsplash.com

Pamiętaj o robieniu przerw

Praca zdalna może być bardzo fajna, a może być koszmarem. Często wpadamy w wir obowiązków. Zapominamy o otaczającym nas świecie i siedzimy przed ekranem laptopa przez wiele godzin. W tym czasie nie jemy, nie pijemy, nie załatwiamy potrzeb fizjologicznych, a nasz pies już siedzi przy nas z miską w pyszczku, upominając się o śniadanie, lunch, obiad czy kolację. Pamiętaj, aby odpoczywać. Zrób sobie kilka minut przerwy, zjedz śniadanie, nakarm psa, wyprowadź go. Spokojnie, dobra organizacja pozwoli ci na załatwienie wszystkich spraw i wykonanie swojej pracy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here