Jak wybrać zawód dla siebie
fot.pexels.com

Wybór odpowiedniej kariery to bardzo trudna decyzja, którą podjąć w bardzo młodym wieku. Wiele osób nie wie jaki zawód chciałoby wykonywać i boi się, że podejmie złą decyzję. Ważne jest, aby dokładnie przemyśleć, co chciałbyś robić i samemu podjąć świadomą decyzję, nie sugerując się opinią innych. Pomóc może ci zadanie sobie kilku podstawowych pytań.

Co lubisz i w czym jesteś dobry?

Wybierając zawód dla siebie ważne jest wzięcie pod uwagę swoich słabych i mocnych stron.  Trudno będzie ci się odnaleźć w zawodzie, który cię nie interesuje.  W wyborze kariery kieruj się zarówno przedmiotami  szkolnymi,  w których się odnajdywałeś, jaki i pasjami i zainteresowaniami, które lubisz wykonywać w wolnym czasie.  Jeśli zawód, który wybierzesz ci nie odpowiada to prawdopodobne jest, że nigdy nie staniesz się dobrym fachowcem i nie osiągniesz wielkiego sukcesu, dlatego nie warto kierować się jedynie zarobkami.

Jak długi czas chcesz poświęcić edukacji?

Wbrew powszechnej opinii nie każdy powinien wybierać się na studia. Wiele osób nie lubi się uczyć i wolałoby od razu zabrać się za pracę. Na szczęście jest wiele zawodów, które nie wymagają wyższej edukacji lub wymagają jedynie ukończenia kursów. Jeśli lubisz się uczyć i nie przeszkadza ci to, że minie dużo czasu zanim faktycznie rozpoczniesz pracę w wymarzonym zawodzie to studia mogą być dla ciebie dobrą opcją. Oczywiście ilość semestrów znacznie różni się ze względu na kierunek studiów i to, że chciałbyś jak najszybciej zacząć pracować nie powinno powstrzymywać cię przed zdobywaniem edukacji i dążeniem do zyskania wymarzonej pracy.

Jak wybrać zawód dla siebie
fot.pexels.com

Czy jesteś towarzyski?

Jeśli jesteś typem samotnika i nie lubisz przebywać w dużych grupach ludzi, to niektóre zawody zwyczajnie nie są dla ciebie. Ciągłe interakcje z ludźmi mogą być dla ciebie przytłaczające, zmniejszyć twoją produktywność i odebrać ci radość z wykonywania zawodu. Istnieje wiele zawodów, w których umiejętność pracy w ciszy i skupieniu jest bardzo potrzebna. Natomiast jeśli jesteś bardzo towarzyski to nie będziesz czuły się dobrze w pracy, która wymaga spędzania wielu godzin samemu w cichym biurze.  Takie osoby są stworzone do pracy w grupach i łatwo przychodzi im nawiązywanie kontaktów z ludźmi, co jest bardzo przydatne w wielu zawodach.

Czy jesteś osobą spontaniczną czy wolisz podążać za instrukcjami?

Osoby kreatywne i spontaniczne są świetne w improwizacji i rozwiązywaniu problemów, za to gorzej radzą sobie w zajęciach, które wymagają przestrzegania dokładnie ustalonych zasad. Osoby, których mocną stroną są dokładność, rzetelność i cierpliwość mogą za to nie poradzić sobie w pracach wymagających kreatywnego myślenia.

Jaki tryb życia chcesz prowadzić?

Praca w biurze lub przed komputerem nie sprawdzi się dla osób, które uwielbiają wysiłek fizyczny i nie mogą usiedzieć w miejscu. Praca, która trzeba wykonać w wytyczonych godzinach nie sprawdzi się dla osób, które lubią mieć luźny grafik i kontrolę nad własnym planem dnia, a praca, która wiąże się z dużą ilością nocek nie jest odpowiednia do osób, które najbardziej produktywne są o poranku. Zawód, który wykonujesz nie powinien utrudniać ci prowadzenia życia w sposób, który najbardziej ci odpowiada, ponieważ ma to zły wpływ nie tylko na twoją efektywność w pracy, ale i na twoje zdrowie psychiczne.

Jak wybrać zawód dla siebie
fot.pexels.com

Co jeśli nadal nie umiem zdecydować?

Pamiętaj, że nie musisz wybrać kariery zaraz po ukończeniu szkoły średniej. Wiele osób decyduje się na rok przerwy zanim podejmie ostateczną decyzję. Często osoby, które zdecydowały się na rok przerwy nigdy nie udają się na studia, na które chciały iść, ponieważ w ciągu tego roku odnalazły swoje powołanie. Jeśli zależy ci na jak najszybszym pojęciu decyzji to pomóc ci w tym może konsultacja z psychologiem lub wykonanie jednego z wielu dostępnych w Internecie testów predyspozycji zawodowych. Pamiętaj jednak, że nikt nie może podjąć tej decyzji za ciebie, a takie testy powinny być traktowane jedynie jako sugestia. Ponadto, żadna decyzja nie jest ostateczne i jeśli nie będziesz zadowolony z wybranego zawodu lub kierunku studiów zawsze możesz go zmienić na taki, który faktycznie przynosi ci radość.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here