Jak zwiększyć swoją efektywność w pracy
fot.unsplash.com

Czy zauważyłeś, że w ostatnim czasie wykonanie prostych zadań w pracy zajmuje ci o dużo czasu? Wiele czynników może powodować demotywacje i wbrew powszechnej opinii wcale nie jest to oznaka lenistwa. Oto kilka prostych sposobów, które z łatwo i szybko zwiększą twoją efektywność i znacznie ułatwią ci pracę.

Zaplanuj swój dzień

Dobrym sposobem, żeby upewnić się, że nie zapominasz o żadnym ważnym zadaniu, które został ci zlecone, jest rozpisanie sobie wszystkich swoich obowiązków. Nie ustalaj sobie surowych przedziałów czasowych na wykonanie konkretnych czynności, ponieważ najprawdopodobniej nie będziesz w stanie za nimi podążać co może doprowadzić do pogorszenia nastroju i demotywacji. Zamiast tego ustal konkretne cele, które postarasz się wykonać np. codziennie poświęcę co najmniej kilka minut na sprawdzenie e-maila i odpisanie na wiadomości. Po pewnym czasie ta czynność stanie się nawykiem i już nie będziesz musiał się obawiać, że o niej zapomnisz.  Tworząc plan dnia pamiętaj o przerwach na posiłek i krótki odpoczynek. Brak przerw może spowodować obniżenie efektywności i szybkości wykonywania zadań. Są one szczególnie ważne jeśli pracujesz przed ekranem komputera, więc upewnij się, że co około godzinę odrywasz wzrok od komputera na co najmniej kilka minut.

Skup się na jednym działaniu

Próba wykonania wielu zadań naraz może skończyć się ty, że nie uda ci się ukończyć żadnego z nich, ponieważ wielozadaniowość zmniejsza wydajność mózgu. Skup się na jednym zadaniu, a dopiero po jego ukończeniu zabierz się za następne.  Nie stresuj się ilością pracy, która ci pozostała, ponieważ podenerwowanie jedynie utrudni ci skupienie się. Nie odstawiaj zadań, których nie chcesz wykonywać na później, a wręcz przeciwnie, zabierz się za nie od razu. Gdy ukończysz nieprzyjemne i skomplikowane zadanie, reszta zadań będzie wydawać ci się o wiele łatwiejsza i wykonasz je bezproblemowo, natomiast jeśli najpierw wykonasz łatwe zadania, to gdy przyjdzie czas na wykonanie tego trudnego będziesz zmęczony i bardziej zdemotywowany niż wcześniej.

Jak zwiększyć swoją efektywność w pracy
fot.unsplash.com

Pozbądź się rozpraszaczy

Wyłącz telefon, schowaj przekąski, pozbądź się tykającego zegara i wszystkich innych przedmiotów, które odwracają twoją uwagę od pracy. Niektórym dobrze pracuje się w hałaśliwych miejscach lub słuchając muzyki, jednak dla innych jest to środowisko, które znacznie utrudnia pełne skupienie się.  Aby jak najlepiej wykonać swoją pracę, trzymaj się z daleka od wszystkiego, co cię od niej odciąga.

Stwórz przyjemne środowisko pracy

Otwórz okna, aby wpuścić do pomieszczenia świeże powietrza i odsłoń zasłony, aby pokój rozświetliło naturalne światło.  Usiądź wygodnie na dostosowanym do ciebie krześle i upewnij się, że w pomieszczeniu panuje odpowiednia temperatura. Zadbaj o porządek w miejscu pracy, ponieważ bałagan może być powodem rozproszenia lub może utrudnić znalezienie potrzebnych materiałów. Jeśli twoje biuro będzie dostosowane do twoich potrzeb i wymagać, wykonywanie pracy stanie się o wiele przyjemniejsze co znacznie zwiększy twoją efektywność.

Zadbaj o zdrowie fizyczne i psychiczne

Brak ruchu, zła dieta, czy niewystarczająca ilość snu mają bardzo negatywny wpływ na zdrowie człowieka. Jeśli czujesz się zmęczony, smutny, czy przytłoczony to praca będzie dla ciebie ciężka i męcząca. Jeśli masz taką możliwość spróbuj udać się na krótki spacer, zjeść coś pożywnego, zadzwonić do przyjaciela, czy zrobić sobie krótką drzemkę, a twoje samopoczucie z pewnością się poprawi i będziesz mógł zabrać się do pracy z nowym zapałem i pełen nowych pomysłów. Nie zapomnij również o odpowiednim nawodnieniu. Pozbądź się nawyku sięgania wyłącznie po kawę i słodzone napoje i zawsze miej przy sobie butelkę wody.

Jak zwiększyć swoją efektywność w pracy
fot.pexels.com

W wolnych chwilach nie myśl o pracy

Wbrew pozorom ciągłe rozmyślanie o pracy i próby jak najlepszego rozplanowania jej wcale nie zwiększają wydajności.  Mogą za to przyczynić się do stresu, bezsenności i pracoholizmu. Zrelaksuj się i postaraj się nie wynosić swoich obowiązków poza miejsce zatrudnienia. Czas wolny od pracy postaraj się spędzić zajmując się sobą, rozwijając swoje pasje i podtrzymując relacje z bliskimi. Nie odkładaj przyjemności na weekend, praca nie powinna dominować twojego życia i odbierać ci przyjemności z dnia. Zachowanie równowagi jest najważniejsze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here