Założenie własnej działalności gospodarczej kosztuje. Najpierw należy się liczyć z kosztami założenia własnej firmy, a później z kosztami prowadzenia jej. Co jednak jeśli boisz się zakładać od razu własną działalność i chciałbyś najpierw spróbować bez tego? Możliwości masz dwie – pierwsza to portal useme.eu, druga to jednoosobowa działalność nierejestrowana. Na czym ona polega? Odpowiadamy!
Czym jest jednoosobowa działalność nierejestrowana?
Według Ustawy z dnia 6 marca 2018 r. o Prawie przedsiębiorców będąca częścią Konstytucji biznesu jednoosobowa działalność nierejestrowana musi spełniać konkretne wymogi.
Art. 5. 1. Nie stanowi działalności gospodarczej działalność wykonywana przez osobę fizyczną, której przychód należny z tej działalności nie przekracza w żadnym miesiącu 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia, o którym mowa w ustawie z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (Dz. U. z 2017 r. poz. 847 oraz z 2018 r. poz. 650), i która w okresie ostatnich 60 miesięcy nie wykonywała działalności gospodarczej.
Osoba, która chce prowadzić jednoosobową działalność nierejestrowaną musi mieć przychód mniejszy niż 50% od minimalnego wynagrodzenia. Minimalne wynagrodzenie za pracę w 2020 roku wynosi 2 600 zł brutto, w związku z czym limit przychodu dla działalności nierejestrowanej wynosi 1 300 zł. Jeżeli przychód należny z działalności nierejestrowanej przekroczył w danym miesiącu wysokość 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia, działalność ta staje się działalnością gospodarczą, począwszy od dnia, w którym nastąpiło przekroczenie limitu, wtedy w ciągu siedmiu dni należy złożyć w CEIDG (Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej) wniosek rejestracyjny.
Jakie firmy nie mogą skorzystać z jednoosobowej działalności nierejestrowanej?
Jeśli chcesz otworzyć sklep z artykułami żywnościowymi oraz alkoholem, nie możesz skorzystać z jednoosobowej działalności nierejestrowanej, jako że twoja branża wymaga posiadania koncesji na właśnie alkohol. W momencie w którym chcesz spróbować swoich sił jako freelancer np. grafik komputerowy czy copywriter – możesz jak najbardziej skorzystać z tego uzgodnienia lub zdecydować się na korzystanie z portalu useme, które pozwoli ci na rozliczenie całego wynagrodzenia. Portal pobiera swoją prowizję oraz zaliczkę PIT i „wystawia” z automatu umowę o dzieło.
Czy da się to „oszukać”? Należy pamiętać, że rozliczanie się z podatku w Polsce jest rzeczą obowiązkową, a za brak wykonania tej czynności, należy się spodziewać kary finansowej lub nawet pozbawienia wolności. Jeśli przekroczysz kwotę 1 300 złotych brutto, musisz założyć już własną działalność gospodarczą i w ten sposób działać dalej lub właśnie zdecydować się, na wyżej już wspomniane – useme.eu.
Koszta prowadzenia jednoosobowej działalności nierejestrowanej
Co z kosztami? Co z ZUSem? Z tytułu prowadzenia jednoosobowej działalności nierejestrowanej nie ma obowiązku odprowadzać żadnych składek ZUS. Prowadzenie tej działalności nie zwalnia jednak z obowiązku odprowadzania podatku dochodowego z tytułu osiąganych dochodów. Swoje przychody oraz koszty poniesione z uzyskania przychodów wykazuje się w zeznaniu rocznym PIT-36. Jest tam specjalna rubryka w wierszu 9 „Działalność nierejestrowana, określona w art. 20 ust. 1ba ustawy”.
Jak prowadzić jednoosobową działalność nierejestrowaną?
Teraz gdy wiesz już co to jest jednoosobowa działalność nierejestrowana oraz ile możesz zarobić i jak to wszystko rozliczyć, czas odpowiedzieć na pytanie – jak taką działalność prowadzić? Wiele zależy od tego co konkretnie robisz. Jeśli wykonujesz remonty, powinieneś trzymać wszelką dokumentację taką jak zakup materiałów czy narzędzi. Po o to trzymać? Do ustalenia podatku należnego z PIT konieczna jest kwota dochodu, czyli przychody oraz poniesione koszta.
Warto także zaznaczyć, że 1 300 złotych, czyli kwota do której w skali miesiąca „musisz” się zmieścić odnosi się do kwoty dochodów, czyli różnicy przychodów oraz poniesionych kosztów.