Czy warto inwestować ogrzewanie elektryczne
fot.pexels.com

Palenie w piecu czy kominku potrafi być naprawdę męczące, nie wspominając już o szkodliwości dla środowiska i naszej planety. Z tego powodu coraz więcej osób rezygnuje z tego typu ogrzewania domu czy mieszkania i inwestuje w ogrzewanie elektryczne, ale czy warto? Czy to się opłaca? Ile to wszystko kosztuje? Odpowiadamy! 

Dlaczego ludzie decydują się na ogrzewanie elektryczne?

Palenie w piecu potrafi być okropnie męczące. Wstajesz rano, a tu zimno, bo w nocy zgasło. Wracasz z zakupów i pierwsze co robisz to biegniesz dołożyć do pieca, aby tylko nie zgasło, bo rozpalanie to prawdziwa męka i męczarnia. Z kominkiem na drewno jest jeszcze gorzej. Nie dołożysz przez dwie godziny? Na pewno zgaśnie. Zapomnij o wyjściu z domu i powrocie do ciepłego, nie ma takiej opcji. Potrafi to nieźle zirytować, zwłaszcza że nikt nie chce iść do pracy na osiem godzin i wrócić do domu tak zimnego, że strach buty ściągać, prawda?

Plusy ogrzewania elektrycznego

Ogrzewanie elektryczne może włączać i wyłączać się o określonych godzinach lub gdy temperatura w domu spanie. To nie jedyny plus. Ogrzewanie elektryczne nie zajmuje dużo miejsca. Piecyk można spokojnie schować do szafki lub zabudować go i problem z głowy. Dodatkowo nie przejmujesz sie żadną emisją spalin czy brudem. Piec na węgiel czy drewno nie tylko wiąże się ze spalinami, ale także masą popiołu, brudem i ciągłym chodzeniem do garażu czy piwnicy po więcej opału. Tutaj ten problem nie istnieje. Wszystko jest czyste, ładne i schludne.

Czy warto inwestować ogrzewanie elektryczne
fot.pexels.com

Eksploatacja ogrzewania elektrycznego

W przypadku ogrzewania elektrycznego niezwykle ważną kwestią jest to, że w całym okresie jego użytkowania, nie jesteśmy zmuszeni do tego, aby gromadzić paliwo na dłuższy czas. Tak dzieje się np. w przypadku węgla czy drewna. Na raz musimy zakupić cały opał, aby później w zimie, na szybko nie szukać kogoś, kto jeszcze ma coś do sprzedaży. Dodatkowo kupno opału w sezonie kosztuje nawet dwa razy więcej. Istotnym faktem przemawiającym za oszczędnościami jakie niesie ze sobą ogrzewanie elektryczne jest także to, że od 2018 roku w całym kraju gospodarstwa domowe, które je posiadają mogą korzystać z taryfy G12as, która generuje mniejsze ceny za energię, a ponadto usługi dystrybucyjne.

Ile kosztuje ogrzewanie elektryczne domu?

Mimo wielu plusów ogrzewanie elektryczne pozostaje jednym z najdroższych sposobów na ogrzewanie domu, dzieje się tak ponieważ wytworzenie 1 kWh energii kosztuje 0,54 zł. Sposobem na oszczędność jest więc taryfa dzień-noc, kiedy to w nocy, w weekend oraz przez 2 godziny „szczytu” (15-17) w ciągu tygodnia, masz tańszy prąd.

Jeśli twój dom jest nieocieplony, w ciągu roku za samo ogrzewanie zapłacisz aż 12000 zł. W przypadku domu z odpowiednią izolacją koszt spada do 6600 zł, a dla domu energooszczędnego – do 4200 zł. To, ile miesięcznie zapłacisz za ogrzanie domu zależy już od tego jak duży masz dom, jaką temperaturę chcesz osiągać, jak często wietrzysz dom itp.

Ile kosztuje założenie ogrzewania elektrycznego?

Zdecydowanie tańsze jest samo założenie instalacji elektrycznej. Kocioł na węgiel, sam w sobie to koszt około 10 000 złotych, a do tego dochodzi kilka czy kilkanaście kaloryferów, rury, montaż i zakup opału. Koszt założenia instalacji elektrycznej jest przede wszystkim tańszy, ale także i uzależniony jest od metrażu, jaki chcemy ogrzać. Jeśli masz mieszkanie około 50 metrów kwadratowych to musisz liczyć się z wydatkami rzędu 7 000 lub 8 000 złotych. Metraż 100 metrów kwadratowych? Od 12 000 do 14 000 złotych. W tę cenę jednak liczony jest już koszt urządzeń, materiałów do montażu, jak też często koszt dojazdu firmy montującej.

Czy warto inwestować ogrzewanie elektryczne
fot.pexels.com

Czy więc opłaca się montować ogrzewanie elektryczne? Cóż wszystko zależy od tego, co chcesz osiągnąć, na czym ci zależy i ile masz funduszy na całe to przedsięwzięcie. Dobrą alternatywą może być także ogrzewanie gazowe, które wyjdzie w eksploatacji nieco taniej niż te elektryczne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here