fot.pexels.com

Zły szef może całkowicie popsuć twoją ochotę na poranne wstawanie, pójście do pracy czy nawet wykonywanie swoich obowiązków. W świecie idealnym szef to osoba świetna, z którą dobrze się rozmawia, czuje się w niej oparcie, a także i ma się do niego szacunek. Świat realny jednak często wygląda zupełnie inaczej niż ten idealny i w praktyce wiele osób narzeka na swoich przełożonych. Jak sobie z tym poradzić?

Jak poradzić sobie ze złym szefem? Dlaczego tak jest?

Wiele osób ma problem ze swoimi szefami czy przełożonymi. Warto zastanowić się dlaczego tak się dzieje? Oczywiście, nie wykluczamy sytuacji, że faktycznie dana osoba po prostu taka jest i nic z tym nie zrobimy, jednak przy głębszej analizie może okazać się, że powód jest zupełnie inny.

Przede wszystkim zrozum, że każdy ma prawo mieć gorszy dzień czy cięższy okres w życiu. Nie usprawiedliwia to wyżywania się na innych, jednak jeśli jest to jednorazowa sytuacja czy miało coś takiego miejsce kilka razy w przeciągu kilku lub kilkunastu lat, nie warto takiej osoby od razu określać mieniem „złego szefa”. Miała po prostu chwilę słabości.

Zastanów się, czy niechęć twojego pracodawcy, szefa czy przełożonego do ciebie nie wynika z czegoś, co kiedyś zrobiłeś lub wciąż robisz. Tutaj warto zaznaczyć, że często mamy tendencję do wybielania swoich czynów przed innymi czy nawet przed samym sobą. Musisz więc sam odpowiedzieć sobie na pytanie- „czy jestem dobrym pracownikiem?” i bądź przy tym szczery. Może ciągle się spóźniasz? W pracy więcej grasz na telefonie niż pracujesz? Jesteś kompletnie niezorganizowany, przez co zapominasz o terminach?

Jak poradzić sobie ze złym szefem
fot.pexels.com

Jak poradzić sobie ze złym szefem? Rozmowa to klucz do sukcesu

Nie każdy „zły szef” jest taki, bo tak się urodził. Jeśli usłyszałeś coś, co nie było konstruktywną krytyką od osoby „nad tobą” warto o tym porozmawiać. Nie rzucajcie na siebie mięsa czy nie wyzywajcie się. Zapytaj, co nie podobało mu się w twoim zachowanie, co mógłbyś zmienić, co on chciałby, abyś zrobił. Na spokojnie przedstaw swoje argumenty i wysłuchaj jego.

Jak poradzić sobie ze złym szefem? Zmiana nastawienia

Masz dość ciągłej presji? Nawet konstruktywna krytyka cię boli? Dyscyplinę mylisz z mobbingiem? Zacznij od popracowania nad sobą i własną samooceną. Brak pewności siebie odbija się na życiu prywatnym, miłosnym, rodzinnym czy zawodowym. Jeśli nasza samoocena „leży i kwiczy”, każdą, nawet najmniejszą krytykę przyjmiemy z bólem takim, jakby conajmniej zmarła nam nasza ukochana złota rybka. Wtedy warto popracować nad tym.

Możliwości jest sporo, jednak zdecydowanie najlepszą opcją będzie udanie się do specjalisty czyli psychologa lub terapeuty. Taka osoba nakieruje cie już na konkretne działania, które warto, abyś podjął, pomoże ci zrozumieć, w czym leży problem, skąd ten problem się wziął i jak ten problem rozwiązać.

Jak poradzić sobie ze złym szefem? L4

Czy wiedziałeś, że psycholog może ci wystawić L4 z powodu mobbingu lub okropnie złej atmosfery w pracy? Tak, jest to możliwe! Jeśli faktycznie czujesz, że tego potrzebujesz, aby zebrać myśli, ogarnąć się, poskładać wszystko „do kupy” i zastanowić się co dalej, warto, abyś wiedział, że masz taką możliwość i taką opcję. Nie da się z niej jednak zawsze skorzystać. To zależy od konkretnego psychologa.

Jak poradzić sobie ze złym szefem
fot.pexels.com

Jak poradzić sobie ze złym szefem? Zmiana pracy

Jeśli nic nie pomaga, a ty dalej na samą myśl o kontakcie z szefem masz ochotę się popłakać – zmień pracę. Wiemy, jak to brzmi, jednak z powodu wypłaty czy wynagrodzenia nie warto sobie niszczyć zdrowia psychicznego. Zacznij szukać pracy, wyślij CV do różnych firm, które cię interesują. Nie rezygnuj z obecnego zatrudnienia, zrób to dopiero wtedy, gdy będziesz miał pewne stanowisko w nowej firmie. W ten sposób możesz śmiało przebierać w ofertach pracy i znaleźć te, które najbardziej ci pasuje.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here