fot.pexels.com

Harmonogram pracy to istotna kwestia jeśli pracujesz w branży kreatywnej. Właściwie bez tego może być ci ciężko osiągnąć swoje cele i wykonać powierzone tobie zadania. Nie ma znaczenia czy jesteś freelancerem, copywriterem, specjalistą ds. social media czy zajmujesz się marketingiem. Ważne jest to, że masz coś do zrobienia i czekanie, aż najdzie cię „inspiracja” może być bardzo zgubne. Sprawdź, jak stworzyć harmonogram pracy. 

Jak stworzyć harmonogram pracy?

Zacznijmy od stworzenia harmonogramu pracy. Jak się do tego zabrać? Przede wszystkim w każdym zawodzie będzie on wyglądał nieco inaczej. Istotne jest także to w jaki sposób pracujesz. Przy freelancingu czy innym zawodzie, który możesz wykonywać zdalnie wiele zależy od tego czy masz określone godziny pracy. Jeśli tak, sprawa jest nieco prostsza. Musisz przepracować 8 godzin? Rozpisz sobie co masz do zrobienia, a także i ramy czasowe, a także i moment w którym idziesz na przerwę. Oczywiście wydawać by się mogło, że to całkowicie niszczy zalety pracy zdalnej, kiedy to śpisz do 12:00 w południe, a później robisz sobie przerwy na papierosa, kawę czy jedzenie kiedy ci się tylko żywnie podoba.

Harmonogram pracy
fot.pexels.com

Oczywiście takie luksusy jak brak określonych godzin to zdecydowany plus pracy zdalnej i jeśli sprawdza się to u ciebie to super, jednak wiele osób ma z tym problem. Zamiast pracować, kończą oglądając TikToki czy scrollując Instagrama, zamiast pracować, a laptop jedynie leży w tle otwarty na stronie na ktorej miałeś coś wykonać. Jeśli masz problem z wykonaniem swoich zadań, wyznacz sobie czas, który będziesz spędzać przed komputerem.

To również może być świetny sposób na określenie ile jesteś w stanie na siebie wziąć. Zleceń jest dużo, jednak wzięcie sobie na głowę zbyt dużo zleceń nie jest rozwiązaniem. Przelicz ile artykułów jesteś w stanie napisać w godzinę, ile zajmuje ci zrobienie jednej ulotki czy kampanii marketingowej i dobij zleceniami do ośmiu godzin. W końcu człowiek nie żyje tylko pracą.

Co wykorzystać do zaplanowania harmonogramu pracy?

Wyznaczyłeś sobie osiem godzin pracy w ciągu dnia, ale co dalej? Jak się tego trzymać i jak to rozplanować? Możliwości jest naprawdę sporo. Jeśli w twoim mieszkaniu znajduje się kącik w którym pracujesz i w którym wykonujesz swoje obowiązki, wykorzystaj ścianę, która się znajduje przy biurku. W sieci możesz kupić tablicę korkową czy specjalne tapety po których możesz pisać kredą czy marketem. Im więcej miejsca będziesz mieć, tym lepiej. Rozpisz sobie plan czy zakres zadań na konkretny dzień, tydzień czy miesiąc, w zależności od twoich deadlinów. Możesz narysować sobie także i kalendarz czy każdy dzień umieścić w kwadracie i tam opisać co masz do zrobienia danego dnia.

Jeśli lubisz elektronikę wykorzystaj kalendarz od Google i tam umieszczaj wszystkie informacje. Możesz tam także ustawiać wszystkie godziny twojej pracy, a także i oznaczać każde zadanie, wydarzenie czy czynność konkretnym kolorem. To świetnie sprawdzi się, jeśli masz kilku klientów. Każdy z nich może mieć własny kolor i wtedy łatwo ci się w tym wszystkim odnaleźć.

Harmonogram pracy
fot.pexels.com

Dla osób, które lubią papier również mamy rozwiązanie, a nawet i kilka rozwiązań. Bullet journal to zeszyt, który własnoręcznie przerabiasz na notes, kalendarz i co jeszcze sobie wymarzysz. Jest to nie tylko fajne rozwiązanie z powodu możliwości dopasowania zeszytu pod swoje potrzeby, ale i świetna opcja dla wszystkich tych, którzy uwielbiają rysować, malować, kolorować czy ozdabiać. Możesz śmiało się wyżyć na tym zeszycie! Zamiast bullet journala świetnie sprawdzi się także zwykły książkowy kalendarz i kilka kolorowych mazaków. Na zielono możesz podkreślać to co udało ci się zrobić, na czerwono to, czego nie udało ci się zrobić, na żółto to, co jednak musisz zrobić innego dnia, a np. na fioletowo to, co nie jest związane z twoją pracą. Z powodzeniem możesz także mieć i dwa kalendarze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here