Profil Zaufany
fot.pexels.com

Profil Zaufany i podpis zaufany to bardzo przydatne narzędzia, jeśli chcesz załatwić sprawę urzędową przez internet. Nie da się jednak tego zrobić bez potwierdzenia swojej tożsamości, w końcu każdy mógłby zadzwonić do urzędu i powiedzieć, że nazywa się „Jan Kowalski”, prawda? Znaleziono więc na to sposób. Czytaj dalej i dowiedz się wszystkiego!

Profil Zaufany – do czego służy?

Profil zaufany to bezpłatne narzędzie, dzięki któremu możesz:

  • potwierdzić swoją tożsamość w systemach elektronicznej administracji,
  • podpisać dokument podpisem zaufanym.

Profil służy tylko do kontaktów z administracją publiczną czyli urzędami czy ministerstwami. Ważny jest przez 3 lata od założenia, po tym należy przedłużyć jego ważność. Profil zaufany może założyć każdy, kto ma pesel i pełną (czy ograniczoną) zdolność do czynności prawnych.

Profil Zaufany
fot.pexels.com

Jakie instytucje publiczne korzystają z Profilu Zaufanego?

Według strony biznes.gov.pl urzędy i instytucje, które wykorzystują Profil Zaufany to między innymi:

  • Ministerstwo Rozwoju:
    • możesz zarejestrować, zawiesić, wznowić lub zlikwidować działalność gospodarczą na CEIDG
    • możesz skorzystać z bazy usług publicznych online na portalu Biznes.gov.pl
  • Ministerstwo Klimatu – możesz obsługiwać swoje konto w Systemie BDO
  • Zakład Ubezpieczeń Społecznych – załatwisz sprawy związane z ubezpieczeniem swoim lub pracownika na PUE ZUS
  • Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej – złożysz wnioski o zezwolenie na pracę cudzoziemca na praca.gov.pl
  • Urząd Patentowy RP – złożysz wniosek o ochronę wynalazku, wzoru użytkowego, przemysłowego lub znaku towarowego na Platformie Usług elektronicznych UPRP
  • Urzędy skarbowe – sprawdzisz swoje rozliczenia podatkowe, a także zgłosisz spadek lub darowiznę na Portalu podatkowym.
  • Krajowy Rejestr Karny – pobierzesz zaświadczenie o niekaralności;
źródło: https://www.biznes.gov.pl

Jak założyć Profil Zaufany?

Stworzenie Profilu Zaufanego wcale nie jest trudne i Ne zajmie ci sporo czasu. Tak naprawdę masz trzy różne sposoby, aby założyć profil.

  1. Za pomocą konta internetowego jak np. konta bankowego. Taką opcję daje: Bank Polski, inteligo, Santander, Bank Pekao, mBank, ING, envelo, Millenium, Alior Bank, SGB Banki spółdzielcze. Możesz to zrobić poprzez aplikację banku lub stronę internetową.
  2. Za pomocą e-dowodu, czyli dowodu osobistego z tzw. warstwą elektroniczną. Taki dowód ma wbudowany chip, na którym zapisane są twoje dane. Potrzebny ci będzie jednak specjalny czytnik, który podłączasz do komputera i odczytuje on twoje dane, a także i oprogramowanie e-dowodu.
  3. Za pomocą formularza online (https://pz.gov.pl/pz/register), który wypełniasz na stronie Profilu Zaufanego. Podajesz swoje imie, nazwisko, pesel, a później możesz potwierdzić to osobiście w urzędzie skarbowym, wojewódzkim czy wybranymi urzędami pocztowymi lub potwierdzać online, kwalifikowanym podpisem elektronicznym.
Profil Zaufany
fot.pexels.com

Co można załatwić z Profilem Zaufanym?

Teraz już wiesz, jak założyć Profil Zaufany, ale do czego możesz go wykorzystać? Cała idea Profilu Zaufanego ma pomóc ci jeśli nie masz możliwości pojawić się w urzędzie w ciągu tygodnia w godzinach otwarcia tego urzędu. Wiele spraw teraz już możesz załatwić albo całkowicie albo chociaż częściowo przez internet właśnie za pomocą Profilu Zaufanego. W obecnych czasach, gdy panuje pandemia ten sposób może ułatwić ci załatwienie wielu spraw bez konieczności wychodzenia z domu. Jest to znacznie bezpieczniejszy sposób niż gdybyśmy mieli weryfikować coś np. przez telefon. Polecamy ci założyć Profil Zaufany, nawet jeśli na teraz go nie potrzebujesz. Nigdy nie wiesz, kiedy może ci się przydać.

A do czego może się przydać Profil Zaufany? Co można załatwić z Profilem Zaufanym? Mając Profil Zaufany możesz wysyłać e-formularze udostępnione online przez dany urząd, możesz złożyć dowolne pismo do urzędów, które obsługują platformę ePUAP jak np. wniosek o zasiłek dla bezrobotnych itp. oraz masz też dostęp do katalogu spraw, które można załatwić przez ePUAP

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here