fot.pexels.com

Często majsterkujesz? Lubisz samodzielnie naprawiać domowe usterki? A może chcesz w końcu pokazać żonie kto jest prawdziwym mężczyzną? Jeśli na chociaż jedno z tych pytań odpowiedziałeś twierdząco to znaczy, że ten artykuł jest właśnie dla ciebie! Potrzebujesz zestawu elektronarzędzi do twojego gospodarstwa domowego. Tylko które narzędzia wybrać? Jakiej marki? Ile to może kosztować?

Zanim pobiegniesz do najbliższego sklepu budowlanego, by wydać horrendalne sumy na wkrętarki, frezarki i wyrzynarki zastanów się dobrze, ponieważ decydując się na zakup elektronarzędzi, już na samym początku powinniśmy odpowiedzieć sobie na pytanie, jak często będziemy ich używać. To bowiem intensywność użytkowania ma największy wpływ na ich jakość oraz cenę. Niektórzy producenci oferują nawet różne linie produktów jedne będą przeznaczone dla amatorów majsterkowania a inne droższe i wykonane w lepszym standardzie będą przeznaczone dla profesjonalistów.

Czym są elektronarzędzia?

Elektronarzędzia to nic innego jak narzędzia do których prawidłowego użytkowania i eksploatacji potrzebne jest zasilane prądem elektrycznym. Zasilanie najczęściej przyjmuje formę napięcia polskiej sieci jedno-fazowej to jest dwieście trzydzieści volt, niemniej jednak warto pamiętać, że część elektronarzędzi będzie musiała zostać zasilona napięciem międzyfazowym o wartości znacznie wyższej niż poprzednia a mianowicie czterysta volt. Są to narzędzia ułatwiające drobne prace domowe oraz wielkie przedsięwzięcia remontowe, których wykonywanie narzędziami ręcznymi byłoby uciążliwe, czasochłonne lub niewygodne. Obecnie elektronarzędzia dla wygody użytkowników coraz częściej zasilane są za pomocą akumulatorów.

Jakie elektronarzędzia warto posiadać w domu
fot.pexels.com

SZLIFIERKI KĄTOWE

Jest to typ elektronarzędzia który ma wiele zastosowań. Mianowicie dysponując szlifierką kątową popularnie zwaną „kątówką” możemy wykorzystać ją nie tylko do przecinania metalu, betonu jak i materiałów ceramicznych, ale także do szlifowania metalowych powierzchni, czyszczenia ich z rdzy, usuwania starych farb czy odnawiania drewna. Szlifierki można dzielić ze względu na wielkość i moc podział jest prosty. Małe i jednoręczne szlifierki kątowe to takie których moc będzie się wahała od pięćdziesięciu watów aż do tysiąca watów a rozmiar ich tarczy którą będą obracać będzie wynosić od stu piętnastu milimetrów aż do stu 25 milimetrów średnicy tarczy. Występują także szlifierki kątowe duże lub inaczej zwane dwuręcznymi. Ich moc znamionowa będzie już znacznie większa niż ich jednoręcznych odpowiedników a mianowicie od tysiąc osiemset watów aż do mocy rzędu dwóch i pół tysiąca watów. Natomiast tarcze stosowane w szlifierkach kątowych dwuręcznych będą miały w wymiary pomiędzy sto osiemdziesiąt a dwieście trzydzieści milimetrów.

Do szlifierki trzeba dobrać odpowiednią tarczę, przystosowaną do cięcia metalu, betonu lub materiałów ceramicznych. Specjalna szczotka umożliwia usuwanie rdzy, a elastyczna tracza szlifowanie większej powierzchni.

Wszystkim amatorom prac domowo-budowlanych oraz osób którym kątówka będzie potrzebna głównie do typowych prac w domu polecamy pierwszy typ ponieważ będzie on w zupełności wystarczający do takiego zakresu prac, w drugi warto zainwestować, jeśli planujemy na przykład cięcie stalowych krat o dużej średnicy lub szlifowanie dużych drewnianych powierzchni.

Jakie elektronarzędzia warto posiadać w domu
fot.pexels.com

WKRĘTARKI

Zdecydowaną większość wiertarek można wykorzystać również do wkręcania i wykręcania śrub i wkrętów, ale ze względu na ich rozmiar nie jest to zbyt wygodne ani opłacalne. Dlatego w każdym gospodarstwie domowym przyda się wkrętarka. Swoje przeznaczenie znajdzie ona właśnie do zakresie prac polegających na wkręcaniu i odkręcaniu metalowych śrub oraz wkrętów. Zakres zastosowania takich urządzeń jest bardzo szeroki. Wkrętarka jest domowym must have’m zawsze, kiedy trzeba zamocować większą liczbę łączników – podczas montażu mebli, suchych tynków, pokryć dachowych, ogrodzeń i tym podobnych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here