fot.pexels.com

Masz dość ciągłego życia w pośpiechu i bałaganie? Zdarzyło ci się zapomnieć o urodzinach cioci czy babci? Może to już druga rocznica o której kompletnie nie pamiętasz? W pracy potrafisz przeoczyć nawet największy projekt i całkowicie go zignorować, mimo że nie miałeś takich intencji? Czas to zmienić! Jak ułożyć plan dnia?

„Korzyści płynące z dobrego planowania są ogromne. Szacuje się, że każda minuta poświęcona na planowanie pozwala zaoszczędzić dziesięć minut pracy.” – Brian Tracy

Dlaczego warto planować swój dzień?

Układanie planu dnia ma szereg różnych plusów, jednak największy to fakt, iż organizacja czasu, faktycznie może pozwolić ci zyskać więcej wolnego czasu. Wymaga to jednak sporej samodyscypliny. Upewnij się, że jeśli o godzinie 12:00 masz zrobić zadanie X to faktycznie je robisz, a nie odwlekasz to, aż do godziny 15:00. Im szybciej uwiniesz się ze swoimi zadaniami, tym szybciej będziesz mógł leżakować, odpoczywać i nic nie robić. Brzmi fajnie, prawda?

Zastanawiasz się jak zaplanować swój dzień? Jak ułożyć plan dnia? Od czego warto zacząć? Mamy dla ciebie cztery proste kroki. Sprawdź sam!

Jak ułożyć plan dnia
fot.pexels.com

Krok pierwszy: określ swój dostępny czas

W zależności od tego co chcesz osiągnąć i w jaki sposób pracujesz czy studiujesz, określ ile masz czasu, na co ten czas poświęcasz. Jeśli uważasz, że twój czas z życia zawodowego również potrzebuje organizacji, uwzględnij to, jeśli nie, odlicz te 8 czy 6 godzin i zaplanuj resztę swojego dnia.

Krok drugi: przygotuj rozsądną listę zadań

Drugi krok to rozsądna lista zadań. Chodzi tutaj o czynności, które musisz wykonać, a nie o marzenia z kosmosu. Zamiast marzeń, wpisuj realne kroki, które musisz zrobić, aby te marzenia osiągnąć, jednak zrób to ze zdrowym rozsądkiem. Nie ma sensu wpisywać sobie dwudziestu zadań po pracy, jeśli wiesz, że nie masz na to czasu. Tylko się zniechęcisz.

„Nie wrzucaj wszystkiego do jednego worka – nie udźwigniesz” – Stanisław Jerzy Lec

Krok trzeci: rozbij zadania na małe kroki i ustal priorytety

Nie wpisuj do kalendarza czy bullet journala „projekt dla Szymona” wpisz co dokładnie masz zrobić i kiedy masz to zrobić. Nie umieszczaj podczas planowania opcji „posprzątać dom”, napisz co masz posprzątać i kiedy masz to zrobić. Przyniesie ci to znacznie większą satysfakcję, aby później to odhaczyć jako gotowe, a na dodatek twój plan będzie bardzo precyzyjny. Pamiętaj także, aby ustalać priorytety. Nie każde zadanie jest tak samo ważne, niektóre możesz przełożyć na późniejszą godzinę czy następny dzień i to w zupełności normalne.

Jak ułożyć plan dnia
fot.pexels.com

Krok czwarty: wpisz zadania do kalendarza

Teraz gdy wiesz już co konkretnie masz zrobić, wpisz zadania do kalendarza. Możliwości są dwie: kalendarz elektroniczny lub książkowy. Wybierz ten, który wolisz i który jest dla ciebie wygodniejszy.

Świetną opcją jest kalendarz od Google. Możesz go mieć na laptopie oraz ściągnąć aplikację na telefon. Niezależnie od tego czy dane wprowadzisz ze smartfona czy z komputera – synchronizuje się. Dodatkowym atutem jest fakt, że jeśli dostaniesz np. zaproszenie na wideokonferencję na maila, wystarczy kilka kliknięć, aby ta wideokonferencja pojawiła się w twoim kalendarzu. Dostaniesz także 30 minut wcześniej powiadomienie na telefon, abyś na pewno o tym nie zapomniał. Kalendarz książkowy jest dla tych, którzy lubią wszystko zapisywać ręcznie. Pomocne będą kolorowe mazaki, którymi możesz oznaczać konkretne rzeczy. Ustal własny system (możesz dodatkowo go zapisać np. z przodu kalendarza). Kolorem zielonym możesz oznaczać coś, co już zrobiłeś, czerwonym coś, czego nie udało ci się zrobić lub zostało to odwołane, a kolorem żółtym coś, co zostało przeniesione na inny dzień.

„Nie skarż się na brak czasu. Masz do dyspozycji dokładnie tyle samo godzin na dobę, ile dostali Helen Keller, Pasteur, Michał Anioł, Matka Teresa, Leonardo da Vinci, Thomas Jefferson i Albert Einstein.” – autor nieznany

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here