paleta

Rozciągliwa folia stretch jest powszechnie stosowana w zakładach produkcyjnych, magazynach i hurtowniach do zabezpieczania produktów ułożonych na paletach. Jej główną funkcją jest ochrona ładunku przed przemieszczaniem się oraz działaniem czynników zewnętrznych. Nowoczesne owijarki do palet są urządzeniami zapewniającymi szybkie i wydajne foliowanie w sposób mechaniczny.

Jak działa owijarka do palet?

Owijarka pozwala na foliowanie towaru precyzyjnie i wydajnie, nawet w przypadku zróżnicowanych ładunków. Urządzenie ma specjalną funkcję rozciągu folii (tzw. system pro-stretch) o skuteczności kilkukrotnie przewyższającej rozciąg wykonywany siłą ludzkich mięśni. Najlepsze maszyny osiągają rozciąg rzędu nawet 400%, dzięki czemu można znacznie obniżyć koszty zużycia folii. Maszynowe owijanie palet jest wydajne także z tego powodu, że cały proces foliowania przebiega bardzo szybko, a obsługa urządzenia jest niezwykle prosta.

Podstawowe rodzaje owijarek do palet

Do foliowania palet stosowane są owijarki pionowe, działające w sposób w pełni zautomatyzowany lub półautomatyczny. Do podstawowych rodzajów tych urządzeń zalicza się:

Owijarki ze stołem obrotowym – w czasie foliowania urządzenie obraca paletą umieszczoną na podstawie. Dla mniejszych zakładów przeznaczone są proste, półautomatyczne owijarki umożliwiające ofoliowanie do 20 palet w ciągu godziny. Dla przedsiębiorstw o większych wymaganiach są dostępne owijarki o dwukrotnej wydajności, z szeregiem dodatkowych funkcji i sterowaniem na pilota.

Owijarki z wirującym ramieniem – urządzenie składa się ze stelażu, do którego przymocowane jest ramię z folią, obracające się wokół nieruchomej palety z ładunkiem. Wyróżnia się zarówno niewielkie i mobilne ładowarki, jak i duże kilkutonowe maszyny z podwójnym ramieniem, pozwalające na ofoliowanie nawet 100 ładunków w ciągu godziny.

Owijarki pierścieniowe – są to najbardziej zaawansowane maszyny, które wykorzystywane są przez duże zakłady. Charakteryzuje je wysoka wydajność (do 150 ładunków na godzinę), możliwość integracji z liniami przenośnikowymi oraz bezobsługowa automatyka.

Wybór owijarki do palet powinien być dostosowany do potrzeb konkretnego przedsiębiorstwa. Ważne jest aby kupić urządzenie u dostawcy zapewniającego kompleksową obsługę, obejmującą szkolenia personelu, montaż urządzenia oraz jego późniejszy serwis.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here