Często poszukując zatrudnienia „na już” czy chcąc całkowicie zmienić branżę i zacząć pracować na innym stanowisku, w innej firmie, trafiamy na ogłoszenie o stażu. Wiele osób z góry takie ogłoszenie skreśla i nie traktuje tego nawet jako prawdziwą ofertę pracy, a jedynie wyzysk czy harowanie za darmo. Jest to bardzo złe podejście, przez które fajna okazja, może ci uciec sprzed nosa. Sprawdź, jakie są powody, dla których warto aplikować na staż! Wbrew panującym mitom, staż to nie tylko parzenie kawy, roznoszenie jej i sprzątanie podłogi. Ma on do zaoferowania, znacznie więcej!
Staż pozwoli ci przekonać się, jak wygląda praca w danym zawodzie
Często wybieramy sobie zawód kierując się oferowanymi zarobkami czy tym, co lubimy robić. Niestety dopiero życie weryfikuje czy aby na pewno dana branża czy dane stanowisko jest dla nas dobre, nie mówiąc już o idealnym. Staż to dobry sposób na zweryfikowanie swojej decyzji odnośnie swojej kariery. Staż nie trwa długo. Nie wiąże cię z firmą umowa o pracę na kilka lat czy nawet na czas określony. Po zakończonym stażu firma może zaproponować ci współpracę i oczywiście podpisanie umowy (oraz większe wynagrodzenie), jednak nie masz obowiązku się na to zgadzać. Jeśli czujesz, że nie jest to branża czy stanowisko dla ciebie – zrezygnuj. Może następny staż okaże się być lepszą opcją.
Czy staż zawsze jest bezpłatny?
Wiele osób mylnie sądzi, że odbywanie stażu zawsze wiąże się z pracowaniem za darmo, wcale jednak tak nie jest. Decydując się na staż z urzędu pracy, który trwa od 3 do 12 miesięcy możesz liczyć na wynagrodzenie równe 120% zasiłku dla bezrobotnych. To wynagrodzenie nazywa się stypendium stażowym. Od 1 września 2020 r. wzrosły stypendia stażowe do kwoty 1440 zł miesięcznie.
Inaczej jest w przypadku stażów „prywatnych”. Według najnowszych danych na rynku najlepsze zarobki podczas stażów zawodowych otrzymują studenci kierunków IT, e-Commerce. Tam stażysta może zarobić nawet 3000 złotych netto. Jak sam widzisz jest już to naprawdę spora kwota, jak na to, że nie posiadasz doświadczenia, ani umiejętności i dopiero wszystkiego się uczysz.
Znajomości branżowe
W wielu branżach znajomości grają naprawdę dużą rolę. Jeśli dopiero rozpoczynasz lub chcesz rozpocząć pracę w danej branży, łatwiej będzie ci to zrobić jeśli posiadasz znajomości. Możesz je pozyskać odbywając staż. Na stażu poznasz naprawdę sporo osób, będziesz mógł uczyć się od najlepszych, słuchać ich historii, wskazówek, trików na poprawę swoich kwalifikacji i wiele więcej. Te wszystkie rzeczy mogą ci się nie tylko przydać podczas pracy po stażu, ale także i pozwolić na załapanie się w fajnej firmie czy poznanie nowych osób.
Staż pozwoli ci na zdobycie doświadczenia
Doświadczenie jest bardzo ważne. Jeśli go nie posiadasz, twoje CV może wyglądać naprawdę pusto. Osoby młode często mają problem z rozpoczęciem pierwszej „poważnej” pracy, jako że w swojej aplikacji posiadają tylko pracę na stanowisku kelnerki czy roznoszenie ulotek. Te zawody ni jak mają się do stanowiska np. biurowego. Wtedy warto skorzystać ze stażu. Pozwoli ci on zdobyć doświadczenie. Po stażu możesz pozostać w firmie w której ten staż odbywałeś lub popracować chwilę i w tym czasie szukać czegoś lepszego.
Staż uzupełnia luki w CV
Wiele osób po stracie pracy musi „dojść do siebie” i nie ma w tym nic złego, dopóki to „dojście do siebie” nie trwa kilku czy nawet kilkunastu miesięcy. Dla potencjalnego pracodawcy na rozmowie kwalifikacyjnej taka sytuacja może być nie do pomyślenia. Oczywiście, życie płata nam różne figle i czasami dzieją się sytuacje na które nie mamy wpływu, jednak warto zadbać o to, aby w naszym CV była ciągłość zatrudnienia. Wtedy dobrym rozwiązaniem jest wolontariat lub właśnie staż. Nie tylko zarobisz kilka groszy, ale także i zdobędziesz dodatkowe doświadczenie i podszkolisz się w danej branży.