Praca online
fot.pexels.com

Pracy zdalnej w sieci nie brakuje, ale ile z nich to realne oferty pracy, a ile to zwykłe scamy, czyli oszustwa, na których albo nic nie zarobisz, albo nawet wpadniesz w długi? Szukanie pracy w zawodzie, który można wykonywać zdalnie jest znacznie prostsze, niż takie ogólnikowe szukanie „czegokolwiek” co można robić z zacisza własnych czterech ścian. Nie jest to jednak zadanie niewykonalne. Sprawdź sam, na co uważać i jak się chronić. 

Mityczne skręcanie długopisów, czyli prace chałupnicze oraz piramidy finansowe

Na sam początek chcielibyśmy cię ostrzec przed wszelkiego rodzaju pracami chałupniczymi, MLMem czy innymi piramidami finansowymi. Pracę chałupnicze jak np. skręcanie długopisów, lata temu były faktycznie popularne i opłacalne, obecnie jest to metoda na kradzież (przynajmniej w większości przypadków). Znajdujesz ogłoszenie, kontaktujesz się, a firma chce, abyś zapłacił 30 złotych za przesyłkę części do długopisów do swojego domu. Płacisz, firma znika, ogłoszenie znika, twoje 30 złotych też znika. Unikaj tego jak ognia.

Podobnie jest z piramidami finansowymi. Kilka godzin pracy w tygodniu? Zarobki już od 2 000 złotych netto za tydzień? Tak! Tylko załóż dla nas kilka kont w banku, weź pożyczkę z naszego linku i wciśnij znajomego w kredyt. Takie metody zarabiania nie przyniosą ci zysków, a jedynie zdenerwowanie, stres czy masę długów. Nie warto w to wchodzić.

Praca online
fot.pexels.com

Zawody, które można wykonywać zdalnie a szukanie zleceń

Na ten temat wypowiadaliśmy się już w artykule „Jak szukać zleceń? Freelancing bez tajemnic!” jednak przytoczymy tutaj to ponownie. Istnieje wiele stron na których możesz zdobyć doświadczenie czy zlecenia i są one w 100% realne. Na niektórych stronach konkretna jest specyfikacja tego co potrafisz lub posiadanie portfolio, inne wymagają jedynie rejestracji. Z których warto skorzystać?

 • www.Useme.eu – o tej stronie pisaliśmy nawet osobny artykuł, jednak w dużym skrócie jest to platforma która pozwoli ci na wystawienie faktury bez firmy, znalezienie zleceń, zawarcie umowy pomiędzy zleceniodawcą a zleceniobiorcą. W 100% legalna.
 • www.goodcontent.pl – schemat działania jest prosty: rejestrujesz się, piszesz tekst próbny. Po akceptacji możesz przystąpić do realizowania swoich zadań. Klikasz „rezerwuj” obok zlecenia, które cię interesuje, piszesz i czekasz na akceptację. Po uzbieraniu 100 złotych wypłacasz środki i otrzymujesz na maila umowę o dzieło na określone teksty.
 • www.textbookers.com – działa podobnie jak www.goodcontent.pl, jednak tutaj na samym początku podpisujesz umowę i wysyłasz ją do firmy, a później dopiero realizujesz zlecenia. Tutaj zbierasz punkty, a te zamieniają się na złotówki w momencie wypłaty środków z konta.
 • www.giełdatekstów.pl – możesz tutaj zarówno sprzedać swoje teksty, jak i znaleźć zlecenia.
 • www.OLX.pl – jeśli znajdziesz tu klienta czy współpracę, upewnij się, że jest to w 100% legalne. Jeśli wykonujesz jedynie zlecenie, posłuż się www.useme.eu.
 • www.rocketjobs.pl – portal z ogłoszeniami o pracę w branży kreatywnej.
 • Facebook (a konkretniej grupy na Facebooku) – podobnie, jak w przypadku portalu OLX, upewnij się, że wszystko jest legalne.
Praca online
fot.pexels.com

Na co zwracać uwagę? Szukając pracy zdalnej?

Przygotowaliśmy dla ciebie listę, rzeczy które powinieneś wiedzieć, zanim cokolwiek podpiszesz czy wyślesz jakieś dokumenty.

 1. Czy znasz nazwę firmy?
 2. Czy nazwa firmy widnieje na dokumentach, które przedstawia ci osoba w celach podpisania i odesłania?
 3. Czy wiesz co to za firma?
 4. Czy opinie na temat tej firmy są pozytywne?
 5. Czy wiesz DOKŁADNIE, na czym ma polegać twoja praca?
 6. Czy osoba odpowiada DOSŁOWNIE na wszystkie twoje pytania czy wymijająco?
 7. Skąd masz tę ofertę pracy?
 8. Czy osoba oferuje ci umowę (o dzieło, o pracę, zlecenie, B2B)? Jeśli nie to w jaki sposób chce się rozliczać. Praca na czarno – odpada.
 9. Czy znasz kogoś, kto pracował dla tej firmy?
 10. Czy firma jest wypłacalna?
 11. Czy wszystko jest dla ciebie jasne i zrozumiałe?
 12. Czy zadania, które należeć będą do twoich obowiązków są legalne? 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here