Kredyt hipoteczny dla studentów

0
1083

Kupno mieszkania podczas studiów nie należy do częstych decyzji. Jeżeli jednak mamy pewność, że po zakończeniu edukacji pozostaniemy w mieście, w którym studiujemy, jest to ciekawy pomysł. Co zrobić by młody student był wiarygodnym kredytobiorcom dla banku i uzyskał pozytywną decyzję kredytową?

Czy kredyt hipoteczny dla studenta to dobry pomysł?

Decyzja o kupnie mieszkania i kredycie, który będziemy spłacać przez kolejne kilkadziesiąt lat to bardzo odważna i odpowiedzialna decyzja. Jeżeli studiujemy dziennie musimy zadać sobie pytanie, czy będziemy w stanie połączyć naszą naukę z pracą zarobkową i na jakie wsparcie finansowe rodziców możemy liczyć. Kupno mieszkania to również wiązanie się z danym miejscem, a potencjalna przeprowadzka będzie to konieczność sprzedaży nieruchomości i wiele fromalności. Również utrata płynności finansowej może spowodować, że stracimy mieszkanie i zainwestowane w nie pieniądze. Jednak rozpoczęcie spłaty kredytu hipotecznego podczas studiów doprowadzi nas do szybszego posiadanie własnego M nieobciążonego hipoteką banku. Konieczność spłaty comiesięcznych rat uczy młodego człowieka odpowiedzialności i oszczędzania pieniędzy.

Student to taki sam klient banku jak każdy inny

W przypadku studenta, tak jak i każdej innej osoby starającej się o kredyt hipoteczny o jego przyznaniu lub braku decyduje zdolność kredytowa. Do jej obliczenia bierze się pod uwagę dochody klienta, jego historię kredytową, wiek oraz ilość osób w gospodarstwie domowym.

W związku z powyższym student, które chce wziąć kredyt mieszkaniowy musi posiadać stałe dochody. Nie muszą być one wysokie, jeżeli mamy możliwość wzięcia kredytu wraz z rodzicem lub starszym rodzeństwem. Wtedy to ichdochody zbudują naszą wiarygodność finansową w oczach kredytodawcy. Planując zakup mieszkania za pieniądze banku warto też budować historię kredytową mniejszymi pożyczkami. Zakup sprzętu elektronicznego na raty i ich terminowe spłaty dadzą nam kolejne punkty podczas badania naszej zdolności kredytowej. Zakup nieruchomości na kredyt wiąże się też z koniecznością wpłaty własnej na poziomie nie mniejszej niż 20% jej wartości. Im nasza wpłata będzie większa, tym większa szansa na otrzymanie kredytu.

Warto też skorzystać z dopłat do kredytów jakie proponuje rząd. Dzięki nim możemy uzyskać dopłatę do kredytów, zmniejszając tym samym swoje obciążenia.

Jaki kredyt wybrać?

Przy wyborze kredytu dobrze skorzystać z doradcy finansowego lub samemu sprawdzić dostępne oferty na rynku. Dla studenta warto wybrać rozwiązanie, które wiąże się z jak najmniejszą prowizją i jak najdłuższym okresem finansowania. Skończenie studiów i co za tym idzie potencjalny wzrost dochodów umożliwi, zwiększenie miesięcznej raty i skrócenie okresu spłaty kredytu.  W związku z długim czasem, kiedy będziemy oddawać pieniądze bankowi warto wybrać rozwiązania elastyczne, które umożliwiają czasowe zawieszenie spłaty kredytu i bezkosztowe zwiększenie rat, by spłacić hipotekę szybciej.

Podejmując decyzję o wzięciu kredytu hipotecznego podczas studiów powinniśmy bardzo dobrze sprawdzić nasze możliwości spłaty kredytu podczas studiów. Ważne jest też to czy wiążemy swoją przyszłość miastem, w którym studiujemy. Na pierwszym roku lepiej nie podejmować takich decyzji i myśleć z czego spłaci i się ratę tylko skupić na nauce i zaliczeniu sesji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here