fot.unsplash.com

Nie ma nic gorszego niż szef, który kompletnie nie ogarnia swojej własnej firmy. Nie ma nic gorszego, niż praca na etacie, gdzie na samą myśl o poniedziałku czy powrocie do biura, chce się nam płakać, a po przekroczeniu drzwi marzymy tylko o tym, aby jak najszybciej stąd wyjść. Wiele osób pracuje już od wieku nastoletniego, a przecież do pracy chodzimy przez kilkadziesiąt lat i to codziennie lub pięć razy w tygodniu. Z pewnością ty, jako szef, nie chcesz, aby twoi pracownicy czuli się w ten sposób. Sprawdź, jak możesz ich motywować do działania. 

Czym jest motywacja w życiu prywatnym i biznesowym?

Badania pokazują, że średnio tylko 13% ludzi na świecie jest naprawdę zaangażowanych w swoją pracę (w Polsce aż 52% nie czuje motywacji!). Takie statystyki są bardzo przerażające, zwłaszcza dla szefów, kierowników czy osób, które prowadzą własną firmę. Nieszczęśliwi pracownicy to niezmotywowani pracownicy, a to generuje firmie ogromne koszta, których każdy chciałby uniknąć. Kluczem do sukcesu jednak nie jest zwolnienie całej swojej ekipy i zostawienie tylko kilka osób. Terror to nie motywacja i o tym należy pamiętać.

Jeśli czujesz, że twój zespół czy twoja ekipa się wygasza, każdemu z nich brak motywacji, chęć do działania i osiągania wyższych celów, czas coś z tym zrobić. Od czego zacząć? Co jest najważniejsze? Jak zmotywować pracowników do działania? Odpowiadamy!

Trzy klasyczne teorii motywacji

Dwuczynnikowa teoria Herzberga – według tej teorii na motywację w pracy oddziałują czynniki higieny oraz motywatory. Czynniki higieny to pensja, dobrze działające sprzęty, komfortowe biuro, wygodne krzesła, dobre i miłe dla oka otoczenie. Motywatory to np. premie, awanse, benefity, podwyżki itp.

Teoria X i teoria Y – twórca tej teorii Douglas McGregor wyróżnił dwa aspekty ludzkiego zachowania w pracy: Teoria X to pracownicy, którzy nie lubią swojej pracy i kompletnie nic ich nie zmotywuje do działania, a Teoria Y to osoby, które w odpowiednich warunkach same dążą do podjęcia odpowiedzialności.

Piramida Maslowa – według Maslowa źródło motywacji to zaspokojenie swoich potrzeb wyższych i niższych. Potrzeby wyższe to uznanie, samorealizacja, a potrzeby niższe to potrzeby bezpieczeństwa czy potrzeby fizjologiczne.

Jak motywować pracowników
fot.unsplash.com

Co motywuje pracowników do działania?

Należy pamiętać, że każda osoba jest inna i każdą osobę do działania będzie motytowało coś innego. To, że u jednej osoby czy nawet kilku sprawdzi się określona czynność, nie oznacza to od razu, że jest to klucz do sukcesu i w ten sposób cała twoja firma będzie działać na pełnych obrotach. Wymienimy ci kilka czynników, które motywują ludzi do pracy:

  • władza,
  • pieniądze,
  • uznanie,
  • porządek,
  • akceptacja innych,
  • osiąganie celów,
  • ciekawość,
  • rozwój osobisty,
  • bezpieczeństwo,
  • pozycja,
  • work-life balance,
  • rozwój zawodowy.

Władza i pieniądze

Wiele osób do działania motywuje władza oraz odpowiednie wynagrodzenie. Kto z nas nie lubi dużo zarabiać? Z pewnością ciężko znaleźć taką osobę. Im większe wynagrodzenie, tym szczęśliwszy pracownik, jednak oczywiście, należy kierować się nie tylko sympatią do danego pracownika, ale także i zdrowym rozsądkiem. Osoby, które zarabiają zbyt mało w stosunku do swoich obowiązków, nie będą zmotywowane do pracy. Będą się czuły wykorzystywane i prędzej czy później rzucą wypowiedzeniem.

Work-life balance

Nie ma nic gorszego niż praca od rana do nocy, powrót do domu, szybka kolacja, kąpiel i do spania. O ile jeszcze jesteś singlem i nie masz zbyt wielu znajomych, jakoś może to przetrwasz, ale też nie na dłuższą metę. Będąc jednak w związku, mając dzieci, zwierzęta, rodzinę i sporą grupkę znajomych, szybko powiesz sobie „dość”. W końcu człowiek nie żyje tylko dla pracy, prawda? Zaproponuj swoim pracownikom dobre godziny pracy, które pozwolą im na zrobienie wszystkiego, co związane z pracą, ale także i normalne funkcjonowanie poza pracą, a nie robienie zakupów na 10 minut przed zamknięciem sklepu.

Jak motywować pracowników
fot.unsplash.com

Tak naprawdę sposobów na motywację pracowników jest sporo. Wszystko zależy od branży, od sposobu w jaki pracujesz zarówno ty, jak i oni i od tego co możesz im oferować. Jasne, owocowe czwartki i pizza piątki w połączeniu z kartą Multisport to fajna sprawa, jednak znaleźć osobę, która będzie dla ciebie harować tylko z powodu banana w ciągu tygodnia to już nie takie proste zadanie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here