Czym jest zasada S.M.A.R.T.
fot.unsplash.com

Zasada S.M.A.R.T. jest związana z zarządzaniem. Może być wykorzystywana zarówno w celach finansowych czy biznesowych, jak i w celach prywatnych. Coraz więcej osób z niej korzysta, aby osiągnąć swoje cele. Na czym to konkretnie polega? Jakimi kryteriami warto się kierować? Dla kogo jest to idealne rozwiązanie? Odpowiadamy na wszystkie pytania, jakie możesz mieć! 

Czym jest zasada S.M.A.R.T.?

Zasada S.M.A.R.T. to metoda, która wspomaga prawidłowe definiowanie celów w konkretnym projekcie. Dzięki niej wzrasta szansa na osiągnięcie tych celów. Jak już wyżej wspominaliśmy może sprawdzić się zarówno w kontekście finansów, rozwoju firmy czy biznesu, jak i w celach prywatnych. Wybór należy do ciebie.

S.M.A.R.T. – rozwinięcie skrótu

S.M.A.R.T. z języka angielskiego oznacza Specific, Measurable, Achievable, Relevant oraz Time-bound. Tłumacząc to na polski mamy: skonkretyzowany, mierzalny, osiągalny, istotny i określony w czasie.

 • Skonkretyzowany (ang. Specific) – sformułowanie powinno być jednoznaczne i konkretne. Nie ma tu miejsca na luźną interpretację, drugie dno czy jakiekolwiek niedomówienia.
 • Mierzalny (ang. Measurable) – cel powinno da się określić liczbowo, a przynajmniej stopień jego realizacji czy jego sprawdzalność. W kontekście oszczędzania może to być np. kwota 10 000 złotych i stopień tej kwoty, jak np. 10% czy 60%.
 • Osiągalny (ang. Achievable) – cel powinien być ambitny, stawiający pewne wyzwanie, jednak realny i możliwy do osiągnięcia, tak aby motywacja pozostała na długo, a nie straciła się już po kilku dniach czy tygodniach.
 • Istotny (ang. Relevant) – cel powinien być ważnym krokiem naprzód. Powinien jednak on być istotny dla osoby, która go sobie ustanowiła. Może to być zarówno istotą z powodów prywatnych, jak i służbowych.
 • Określony w czasie (ang. Time-bound) – cel powinien mieć dokładnie określony czas w jaki ma zostać osiągnięty. Ten czas powinien również być realny i w miarę konkretny, czyli nie „kiedyś będę bogaty” tylko np. „będę miał 10 000 złotych na koncie do końca roku 2021”.
Czym jest zasada S.M.A.R.T.
fot.unsplash.com

Pierwsze kroki w metodzie S.M.A.R.T. prywatnie, a w firmie

Jeśli chcesz wprowadzić w swoje życie zasadę S.M.A.R.T. zacznij od najważneijszego. Wytłumacz pracownikom lub swoim bliskim, którzy również będą brali w tym udział, na czym to polega, po co to robicie i w jaki sposób to robicie. Kolejna kwestia to cele, które mogą być wyzwaniami. Tutaj musisz wziąć pod lupę wiele aspektów i dopasować plan działania, tak, aby był możliwy do spełnienia (osiągalny/ A- Achievable) dla wszystkich.

Przykłady celów, które można osiągnąć metodą S.M.A.R.T. – kupno auta

Wyobraź sobie, że marzy ci się nowe auto, konkretny model, konkretny kolor. Chcesz je kupić już jak najszybciej, ale wiesz, że nie masz na to finansów lub wydasz wszystko, co masz i nic nie zostanie ci na tzw. czarną godzinę. W życie wcielasz więc metodę S.M.A.R.T. – w końcu to musi się udać, prawda? Tak, ale jeśli podejdziesz do tego z głową i z rozsądkiem. Przypomnij sobie co oznacza każdy z tych skrótów i dopasuj swój cel, do całości.

 • Skonkretyzowany (ang. Specific) – Kupię nowy samochód.
 • Mierzalny (ang. Measurable) – Obejrzę 10 różnych pojazdów w ciągu roku.
 • Osiągalny (ang. Achievable) – Kupię samochód do rocznika XXX.
 • Istotny (ang. Relevant) – Kupię samochód, aby nie jeździć już starym.
 • Określony w czasie (ang. Time-bound) – Kupię samochód do końca 2021 roku.
Czym jest zasada S.M.A.R.T.
fot.unsplash.com

Przykłady celów, które można osiągnąć metodą S.M.A.R.T. – bieganie

A może chcesz zacząć się zdrowiej odżywiać, zacząć uprawiać sport i poprawić swoją kondycję? Tutaj również może sprawdzić się (a raczej na pewno się sprawdzi) metoda S.M.A.R.T. Ponownie zerknijmy na skróty i ustalmy plan działania.

 • Skonkretyzowany (ang. Specific) – Zacznę biegać, aby schudnąć.
 • Mierzalny (ang. Measurable) – Będę biegać codziennie po 15 minut lub schudnę 10 kg.
 • Osiągalny (ang. Achievable) – Będę biegać niezależnie od pogody, nawet jeśli na dworze jest zimno lub w zimne dni przerzucę się na ćwiczenia w domu lub bieżnię na siłowni. (Tutaj musisz wybrać)
 • Istotny (ang. Relevant) – Muszę schudnąć, aby znów wcisnąć się w ulubiony garnitur.
 • Określony w czasie (ang. Time-bound) – Schudnę do kwietnia 2021 roku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here