Zdrowie to z pewnością wartość nadrzędna, o którą należy się troszczyć niezależnie od wieku czy nawet statusu społecznego. Czasem jednak to zadanie jest dość skomplikowane, głównie przez to, jakie ograniczenie nakłada korzystanie z pomocy medycznej w ramach NFZ. W takiej sytuacji coraz więcej osób decyduje się na inne rozwiązanie, jakim jest prywatne ubezpieczenie zdrowotne, co ma w dużej mierze ułatwić leczenie czy też dostanie się do wybranego specjalisty. Co jest ważne, kiedy planujemy wykupić taką polisę?
Ubezpieczenie zdrowotne w Polsce
Warto na samym wstępie podkreślić, że w Polsce występują przede wszystkim dwa rodzaje ubezpieczeń zdrowotnych. Pierwsze, państwowe, jest obowiązkowe – każdy pracujący legalnie obywatel jest zobowiązany do odprowadzania składek właśnie w tym celu. Dzięki niemu możemy swobodnie zgłosić się do lekarza rodzinnego, umówić się na wizytę u dentysty czy też otrzymać receptę na leki, które musimy brać stale ze względu na jakieś schorzenie. Niestety usługi medyczne w ramach NFZ nie są zazwyczaj wystarczające – zwykle na konsultację ze specjalistą musimy czekać miesiącami, jeszcze dłużej na konieczny zabieg bądź operację.
Właśnie wtedy przydaje się drugi rodzaj, czyli prywatne ubezpieczenie zdrowotne. Jest ono całkowicie dobrowolne, niemniej coraz więcej Polaków postanawia je wykupić. Do wyboru zazwyczaj jest polisa grupowa, którą proponują przede wszystkim pracodawcy, a także ubezpieczenie indywidualne, czyli takie, którego zakupu dokonujemy samodzielnie w wybranej firmie ubezpieczeniowej.
Czy to, że wykupimy prywatne ubezpieczenie zdrowotne, powoduje, że polisa w ramach NFZ przestaje obowiązywać? W żadnym wypadku. Oba te produkty funkcjonują równolegle i nie wpływają wzajemnie na swoje działanie. Posiadanie odrębnego ubezpieczenia nie zwalnia nas z obowiązku odprowadzania składek na leczenie w ramach funduszy państwowych.
Dlaczego warto posiadać prywatne ubezpieczenie zdrowotne?
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne jest przede wszystkim bardziej uniwersalne – w zależności od tego, którą ofertę towarzystwa ubezpieczeniowego wybierzemy, zakres świadczonych usług może się różnić. Dodatkowo zazwyczaj mamy możliwość wykupienia pakietu podstawowego lub rozszerzonego, dostosowując korzyści do indywidualnych potrzeb.
Najważniejsze zalety przemawiające za tym rozwiązaniem to:
- krótszy czas oczekiwania na wizytę – nie będziemy musieli tkwić w kolejce przez długie miesiące, ponieważ dostaniemy się do wybranego specjalisty w zdecydowanie szybszym tempie;
- dostęp do wielu lekarzy – będziemy mieli możliwość umówienia się na wizytę do gabinetu, który nie jest otwarty dla osób korzystających wyłącznie z ubezpieczenia obowiązkowego;
- wysoka jakość usług – nietrudno natknąć się na historie, w których pacjenci skarżą się na publiczną służbę zdrowia. Na wizytach prywatnych możemy liczyć na lepszą opiekę;
- możliwość skorzystania z nowoczesnego sprzętu medycznego – to z kolei pomoże w diagnostyce potencjalnych chorób i zapewni nam zdecydowanie większy komfort leczenia.
Czym się kierować przy wyborze ubezpieczenia zdrowotnego?
Przede wszystkim powinniśmy zestawić ze sobą oferty co najmniej kilku towarzystw ubezpieczeniowych, by wybrać tę najlepszą. Dobrze jest także poznać opinie na temat danego ubezpieczyciela. Porównując propozycje od różnych firm, szczególnie należy zwrócić uwagę na okres karencji (czyli sytuacje, kiedy ubezpieczenie nie pokryje kosztów), wysokość składki, a do tego listę sytuacji, które nie są objęte polisą. Zazwyczaj wyłączone z odpowiedzialności ubezpieczyciela są urazy spowodowane udziałem w strajkach i rozruchach bądź pod wpływem używek.
Dodatkowo należy koniecznie sprawdzić, jakie specjalizacje obejmuje ubezpieczenie. Bardzo istotna jest lokalizacja placówek medycznych, z których będziemy mogli korzystać po podpisaniu umowy – w końcu to od tego zależy, czy będziemy mieli łatwy dostęp do wybranych specjalistów. Ponadto należy się zapoznać z zakresem badań, jakim będziemy mogli się poddać. Im szerszy, tym lepiej, ponieważ w ten sposób doskonale zabezpieczamy się na przyszłość.