Rozmowa kwalifikacyjna, to zaraz po CV i wyszukaniem ofert pracy, krok, którego absolutnie nie da się przeskoczyć, a jest on naprawdę ważny. Wiele osób stresuje się tym etapem rekrutacji i nie ma w tym nic dziwnego. W końcu to pierwszy twój kontakt tzw. face to face z potencjalnym pracodawcą czy rekruterem. Jak się do tego przygotować? Odpowiadamy!
Co warto zrobić przed rozmową kwalifikacyjną?
Zanim pójdziesz na rozmowę o pracę, sprawdź dokładnie firmę do której aplikujesz lub już aplikowałeś. Często podczas rozsyłania CV zwracamy uwagę na nazwę firmy, ale nie na to czym firma się zajmuje. Patrzymy jedynie na wymagania względem kandydatów i kwestie takie jak wymiar pracy, wypłata czy inne benefity, które pracodawca oferuje. Nie ma w tym nic złego, jednak zanim udasz się na spotkanie z rekruterem, warto, abyś wiedział, co w ogóle należy do zadań firmy i czym ona się zajmuje. W ten sposób unikniesz niezręcznych pytań.
Pamiętaj też, aby w dzień rozmowy wykąpać się, pomalować i ładnie się ubrać. Możesz dodatkowo wybrać się na jogging czy siłownię. Często sport poprawia nasze samopoczucie, a im lepiej się czujemy i im pewniejsi siebie jesteśmy, tym lepiej wypadniemy na rozmowie. Nie musisz od razu ubierać garnituru czy wciskać się w rajstopy. Nie na każdym stanowisku jest to wymagane. Zwykła koszula i ciemne spodnie powinny wystarczyć.
Dlaczego nie warto kłamać w CV?
Na rozmowie kwalifikacyjnej rekruter często odniesie się do tego, co zawarłeś w swoim CV. Na tym etapie wszystkie kłamstwa, które tam umieściłeś, z pewnością wyjdą. Wiele firm używa na rozmowach podejścia opartego o kluczowych kompetencjach, czyli twoich umiejętnościach miękkich i twardych. Możesz zostać poproszony np. o wyjaśnienie w jaki sposób rozwiązałeś konflikt z klientem czy jak poprowadziłeś rozmowę z potencjalnym kontrahentem. Oczywiście takie, oraz inne, pytania padną w zależności od tego co wpisałeś jako swoje umiejętności w CV.
Sprawdź sobie potencjalne pytania, które może zadać ci rekruter. Jakie są najczęstsze pytania na rozmowie kwalifikacyjnej? Z pewnością jest to:
- Co wiesz o naszej firmie?
- Dlaczego powinniśmy cię zatrudnić?
- Opowiedz coś o sobie.
- Czym się interesujesz?
- Jakie są twoje mocne i słabe strony?
- Gdzie widzisz siebie za 5 lat?
- Jakie ma Pani/Pan oczekiwania finansowe?
Na te pytania musisz znać odpowiedź. Zwłaszcza na pytania finansowe, a raczej o twoje oczekiwania wobec wypłaty. Jeśli powiesz zbyt dużo, pracodawca może cię nie zatrudnić, jeśli powiesz za mało, ciężko może być ci potem negocjować twoje wynagrodzenie, dlatego odpowiednio się do tego przygotuj.
Co robić jeśli zbyt się stresujesz na rozmowie kwalifikacyjnej?
Wiele osób podczas rozmowy o pracę kompletnie traci głowę. Stres, pot, nerwy, stukanie paznokciami w blat, a w głowie kompletna pustka. Jeśli stoisz przed taką sytuacją, spokojni. Z pewnością słyszałeś o taktyce „wyobraź sobie ich nago”. To może, choć nie musi się sprawdzić. Najłatwiej będzie ci poćwiczyć z kimś bliskim, zaufanym. Poproś rodzica, partnera, przyjaciela czy przyjaciółkę o przeprowadzenie takiej rozmowy kwalifikacyjnej. Możecie usiąść koło siebie na kanapie lub postawić na profesjonalizm i usiąść na przeciwnych stronach stołu.
Jeśli wciąż się zbyt stresujesz, zwłaszcza w momencie w którym przychodzi pytanie: „Czy ma Pan/Pani jakieś pytania?” zapisz sobie je wcześniej na kartce. Oczywiście zapytaj rekrutera, czy możesz tę kartkę wyciągnąć. Posiadanie przed sobą takiej kartki może ci nieco ułatwić zadanie i uspokoić cię, a rekruter może to odebrać nawet bardzo pozytywnie. W końcu odrobiłeś pracę domową i przygotowałeś się do rozmowy, prawda?
Pamiętaj, że rozmowa o pracę to ważny element rekrutacji i chcąc czy nie chcąc, nie da się go pominąć. Podejdź do tego wszystkiego w sposób profesjonalny, ale postaraj się zbytnio nie stresować. Trzymamy za ciebie kciuki i wierzymy w twój sukces. Powodzenia!