Najczęstsze pytania na rozmowie kwalifikacyjnej
fot.unsplash.com

Aby dostać pracę, musimy nie tylko zainteresować swojego potencjalnego pracodawcę idealnym CV, ale także i dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej. Warto się do niej odpowiednio przygotować, a także i wiedzieć jakie pytania pracodawca może ci zadać, a jakie są absolutnie niedozwolone. Wiele osób przed rozmową o pracę sprawdza, jakie pytania najczęściej zadają rekruterzy. To naprawdę dobry krok, który pozwoli ci uniknąć sporo stresu i nerwów. Przygotowaliśmy dla ciebie zestawienie najczęstszych pytań na rozmowie kwalifikacyjnej. Gotowy? No to zaczynajmy! 

Jak odpowiadać na pytania rekruterów?

Pamiętaj, aby na pytania rekruterów zawsze odpowiadać pewnie, ale zgodnie z prawdą. Dla osoby prowadzącej rekrutację nie ma nic gorszego niż kłamstwo. Zapytany o twoje słabe strony, nie mów, że jest to „pracoholizm” i „dokładność”. Nie mów także o tym, że będziesz się zawsze spóźniać i więcej czasu w pracy poświęcisz na granie w mini golfa czy spaniu niż na wykonywaniu swoich obowiązków. Nie tędy droga.

Podpowiemy ci, jakie pytania mogą się na rozmowie kwalifikacyjnej pojawić, a także jak warto na nie odpowiedzieć, aby wypaść dobrze w oczach potencjalnego pracodawcy. W końcu od tego zależy twoja przyszłość w tej firmie, prawda?

Najczęstsze pytania na rozmowie kwalifikacyjnej
fot.unsplash.com

Jakie są Twoje silne strony?/Jakie są Twoje słabe strony i największe wady?

Rekruterzy zadają to pytanie, aby sprawdzić, czy kandydat jest świadom swoich zalet, ale także i swoich wad. Nie oczekują od ciebie, że jesteś idealny pod każdym względem. Nikt nie jest. Każdy ma gorszy dzień czy słabsze cechy. Wiele zależy od tego, jak do tego wszystkiego podchodzisz. Nie wiesz jak odpowiedzieć na to pytanie?

Opowiadając o swoich zaletach podaj przykłady. Nie mów tylko jak świetnie pracujesz w zespole i jak nie martwi cię presja czasu. Podaj przykład ze swojej poprzedniej pracy, w którym potwierdzasz to co właśnie powiedziałeś. Kompetencje miękkie są ciężkie do zweryfikowania, jako że nie możesz dać papierka potwierdzającego to, co powiedziałeś. Nie oznacza to jednak, że taka weryfikacja jest niemożliwa. Jak opowiadać o swoich złych cechach? Pracoholizm i perfekcjonizm to nie droga do sukcesu. Zrób sobie listę swoich wad. Zastanów się jak można je zmienić i które możesz zmienić. Jeśli pracujesz w chaosie, zacznij coś z tym robić. Posegreguj dokumenty, zakup kalendarz czy zacznij wpisywać wszystko do kalendarza w sieci (np. tego z Google). Powiedz pracodawcy, że masz z tym problem jednak podjąłeś takie, takie i takie kroki, które pozwalają ci na wypracowanie tych błędów.

Gdzie widzisz siebie za 5 lat?

Często rekruterzy zadają to pytanie, aby zweryfikować twoją ścieżkę kariery czy po prostu to, jak podchodzisz do zatrudnienia w ich firmie. Z pewnością nie odpowiadaj na to pytanie tekstem w stylu „na Pana/Pani miejscu”. Nie informuj także pracodawcy o tym, że planujesz w ciągu 5 lat dziecko, adopcję psa, kredyt na mieszkanie czy ślub. Te rzeczy go nie obchodzą i nie powinny obchodzić.

Najczęstsze pytania na rozmowie kwalifikacyjnej
fot.unsplash.com

Jak określić swój cel zawodowy? To wbrew pozorom wcale nie jest takie trudne. Warto zastanowić się nad tym nie tylko w kontekście rozmowy kwalifikacyjnej, ale i swojego życia. Określ sobie jasne cele, nie takie na zasadzie „będę bajecznie bogaty”. Wybierz te, które są możliwe do osiągnięcia. W rok raczej nie wybudujesz domu, nie kupisz super samochodu, nie założysz rodziny z trójką dzieci i nie weźmiesz ślubu z listą gości sięgającą kilkuset osobom. Określ realny cel zawodowy, upewnij się, że właśnie tego chcesz i określ go w czasie.

Co wiesz o naszej firmie?/Czym zajmuje się nasza firma?/Co byś zmienił w naszej firmie?

Te pytania mają za zadanie zweryfikować to, czy kandydat zadał sobie ten ogromny trud i sprawdził czym w ogóle zajmuje się firma do której aplikował na konkretne stanowisko. Wiele osób CV rozsyła masowo, na każde ogłoszenie o pracę, jakie tylko napotkają, nie zwracając nawet uwagi na to, czy wiedzą o danej firmie czy branży cokolwiek. Cóż „wyjdzie w praniu”. No właśnie. Często wychodzi to na etapie rekrutacji.

Oczywiście, idąc na rozmowę nie musisz i nie będziesz wiedzieć absolutnie wszystkiego o danej firmie. Warto jednak poczytać, sprawdzić, zastanowić się, czy aby na pewno to miejsce dla ciebie. W ten sposób pracodawca wie, że ci zależy nie tylko na pracy, ale także i na doskonaleniu swoich umiejętności pod okiem jego firmy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here