Koszty założenia firmy

Własny biznes to nie tylko praca i zaangażowanie przedsiębiorcy, ale także wszelkie środki materialne, które włożył on w rozpoczęcie i utrzymanie na rynku działalności. Nie sposób określić uniwersalnej sumy, która wystarczyłaby na rozpoczęcie dowolnej działalności gospodarczej, ale jedno jest pewne – nie są to drobne sumy. Co, oprócz podstawowych sprzętów, materiałów, działań marketingowych, półproduktów i surowców będzie potrzebne? Czy konieczne będzie wniesienie jakichś opłat urzędowych? Jakie są koszty założenia firmy? Dowiedz się!

Koszty założenia działalności gospodarczej

Obliczenia funduszy należy zacząć od podliczenia urzędowych opłat, związanych z założeniem działalności gospodarczej. Nie muszą być one spore – wiele zależy od wyboru formy, w jakiej  będzie działać firma.  Najważniejsze będzie określenie dziedziny, w której będzie działać przedsiębiorca. Konieczne jest dopasowanie dziedziny do Polskiej Klasyfikacji Działalności – od tego zależy, czy firma może prowadzić właśnie taką działalność, a także czy może działać w określony sposób, co z kolei wiąże się z ewentualnymi dodatkowymi kosztami. Dostęp do PKD nie wymaga dodatkowych opłat.

Kolejnym krokiem jest wybór formy działalności – tu w zależności od tego, jaką formę działalności wybierze przedsiębiorca, mogą pojawić się dodatkowe koszty. Jeżeli przedsiębiorca zdecyduje się na prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej, nie musi uiszczać żadnej dodatkowej opłaty, ani na etapie tworzenia firmy, ani przy rejestracji jej w CEIDG. Większe opłaty pojawiają się, jeśli firma ma działać jako spółka. Niektóre z nich, na przykład spółka partnerska, muszą być zawarte w formie aktu notarialnego. Wówczas w zależności od kapitału spółki i określonych w przepisach prawa taks notarialnych należy uiścić odpowiednią sumę. Najprostszą w prowadzeniu, a jednocześnie najtańszą formą będzie oczywiście jednoosobowa działalność gospodarcza.

Także rejestracja firmy wymaga niekiedy pewnych nakładów finansowych. o ile wpis do CEIDG nie podlega żadnym opłatom, o tyle zarejestrowanie spółki prawa handlowego to koszt 500 zł za wpis do Krajowego Rejestru Sadowego,  a także koszt 100 zł za wpis w Monitorze Sądowym i Gospodarczym. Widać tu więc wyraźnie, że różne formy prowadzenia firmy generują różne koszty założenia firmy.

Konto firmowe

Posiadanie osobnego konta firmowego nie zawsze jest konieczne, ale w większości przypadków zdecydowanie warto takie stworzyć. Pomoże to oddzielić prywatne środki na koncie i przychody firmy. O wiele łatwiejsze jest wtedy zarządzanie firmowym majątkiem, rozliczanie podatków, a także kontrolowanie wydatków tak, by nie narazić firmy na straty i dokonywać właściwych inwestycji. Dlatego właśnie wielu prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą decyduje się na założenie oddzielnego konta. Tutaj trudno wskazać jednoznaczne koszty – kwota, jaką należy uiścić za założenie i prowadzenie konta firmowego, zależy od oferty banku, wyboru funkcji, jakie będą niezbędne przedsiębiorcy i tym podobnych czynników. Zazwyczaj jednak ceny wahają się o 0 do 300 zł.

Koszty założenia firmy a rodzaj działalności

Jeżeli branża, w której przedsiębiorca chce działać, to zawód regulowany lub należy do grupy aktywności, na które należy zdobyć pozwolenie lub licencję, na pewno wzrosną koszty założenia firmy. Kwoty, które należy zapłacić, i warunki, które należy spełnić, by otrzymać takie zezwolenia, są określone w specjalnych aktach prawnych, zazwyczaj regulujących ten sposób, w jaki należy reglamentowaną działalność prowadzić. Należy jednak pamiętać, że zdobycie zezwolenia lub licencji, to koszty nie tylko opłat urzędowych, ale także nierzadko specjalnego sprzętu, lokalu lub przeszkolenia, które musi ponieść przedsiębiorca. Należy więc zastanowić się, czy możemy sobie na to pozwolić czy musimy poratować naszą sytuację materialną na przykład poprzez wzięcie kredytu lub udział w programie partnerskim dla firm.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here