fot.unsplash.com

Proces rekrutacji potrafi być naprawdę stresujący. Właśnie dlatego powinno się do tego wszystkiego odpowiednio przygotować. W ten sposób poczujemy się pewniej siebie, lepiej wypadniemy przed rekruterem czy potencjalnym pracodawcom, a także i możliwe, że załatwimy sobie dobrą pracę. Czym są jednak kluczowe kompetencje? Na czym polega różnica między umiejętnościami miękkimi i twardymi? Jakie umiejętności miękkie są kluczowe dla pracodawców?

Czym są kluczowe kompetencje?

Kompetencje kluczowe to, innymi słowy, umiejętności miękkie oraz umiejętności twarde. Kompetencje kluczowe to narzędzia, które obok wiedzy, powinny móc rozwijać się osobiście, dostosować się do zmieniających się wymogów zawodowych oraz skutecznie uczyć się oraz prowadzić prace badawcze.

Czym różnią się od siebie kompetencje twarde a kompetencje miękkie? Kompetencje twarde to te, których możesz się nauczyć. Chodzi tutaj o np. umiejętność posługiwania się Photoshopem, umiejętność prowadzenia samochodu, umiejętność spawania, znajomość języka obcego w na poziomie XY. Oczywiście, są to bardzo ważne umiejętności o które warto zadbać, a także posiadać odpowiednie dokumenty, które te umiejętności poświadczają.

Czym są kompetencje miękkie? Kompetencje miękkie to cechy psychofizyczne oraz umiejętności społeczne. Nie da się ich jednoznacznie zweryfikować, ani przedstawić żadnego dokumentu, który te umiejętności potwierdza. Do umiejętności miękkich zaliczamy np. radzenie sobie ze stresem czy motywowanie innych do pracy.

Czym są kluczowe kompetencje
fot.unsplash.com

Przykłady kompetencji miękkich i twardych

Umiejętności miękkie to np. rozwiązywanie konfliktów, odporność na stres, logiczne myślenie, umiejętność pracy w grupie, dbałość o dobrą atmosferę i komunikację w zespole, wysoka kultura osobista, łatwość w nawiązywaniu relacji z klientem, chęć do nauki i samorozwoju, świetna organizacja pracy (także przy pracy zdalnej) oraz doskonałe zarządzanie czasem i terminowość.

Dla kontekstu – umiejętności twarde to znajomość języków programowania, znajomość języków obcych oraz poziom ich znajomości, znajomość obsługi Photoshopa, Ilustratora czy innych programów z rodziny Adobe, znajomość narzędzi pakietu office, prawo jazdy kategorii B, znajomość programów modelowania 3D oraz znajomość branży np. gastronomicznej.

Czy umiejętności miękkie są ważne i czy umieszczać je w CV?

Lata temu umiejętności miękkie były „nieistotne”. Liczyły się tylko te twarde, ponieważ można było je potwierdzić dokumentem. Obecnie coraz więcej pracodawców mówi o tym, że ważne są nie tylko twoje umiejętności twarde, ale także i te miękkie. Idealny kandydat to ten, który posiada kluczowe kompetencje z obu dziedzin. Z pewnością życie, jak i praca zweryfikuje oba aspekty, dlatego pamiętaj, aby nie kłamać. Jeśli ciężko pracuje ci się w grupie i jesteś raczej osobą indywidualną, nie stwierdzaj na odwrót. Twój pracodawca z pewnością szybko to wyłapie.

Czym są kluczowe kompetencje
fot.unsplash.com

Czy umiejętności miękkie wpisywać do CV? Tak! Kompetencje twarde w CV są bardzo ważne, ale również muszą pokrywać się z prawdą. Warto na rozmowie kwalifikacyjnej mieć ze sobą certyfikaty czy inne dyplomy, które potwierdzają to, co zawarłeś w swojej aplikacji. Rekruter z pewnością to doceni. Kompetencji miękkich nie da się niestety potwierdzić. Jak pracodawca może je zweryfikować?

Jak sprawdzić kompetencje miękkie?

Pracodawca czy też rekruter, aby sprawdzić kompetencje miękkie, które umieściłeś w swoim CV, może zadać ci kilka pytań na ten temat lub poprosić cię o opowiedzenie historii z twojego życia (zazwyczaj zawodowego), które potwierdzą np. twoją umiejętność rozwiązywania konfliktów. Jeśli wpisałeś taką frazę w CV, a nie jest ona zgodna z prawdą, może być ci ciężko „na już” wymyślić jakąś historyjkę, która to potwierdzi. Choć nie jesteś w stanie takich kompetencji potwierdzić papierkiem, możesz to zrobić przytaczając sytuację w twoim życiu, kiedy właśnie użyłeś tych umiejętności. Dlatego pamiętaj, aby zawsze uzupełniać CV zgodnie z prawdą. Pracodawca na pewno wykryje wszystkie nieścisłości. Może to zrobić sam lub za pomocą background screeningu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here