Zasada 80/20
fot.pexels.com

Zasada 80/20 sprawdza się nie tylko w biznesie, ale także i w życiu prywatnym. Jest idealna w różnych dziedzinach życia. Na czym ona polega? Jak wprowadzić ją do swojego życia czy firmy i co ona ma do zaoferowania? Odpowiadamy na wszystkie pytania! Gotowy? Zaciekawiony? W takim razie zaczynajmy! Czytaj dalej i wszystkiego się dowiedz. Kto wie, może ułatwi ci to życie zarówno te prywatne, jak i zawodowe?

Zasada Pareto, a zasada 80/20

Z pewnością słyszałeś o zasadzie Pareto włoskiego ekonomisty, który zauważył, że 80 procent bogactwa we Włoszech należy do 20 procent mieszkańców tego kraju i na tej podstawie postała zasada 80/20. Opracował ją amerykański teoretyk zarządzania Joseph Juran.

Juran określa istotę swojej nauki o zarządzaniu jako opartą na trzech procesach jakościowych: planowaniu jakości, kontroli jakości i doskonaleniu jakości, które są obecnie znane jako trylogia Jurana”.

Zasada 80/20 – jej najważniejsze zasady

Najbardziej wyraziste przykłady występowania zasady 80/20:

  • często ok. 80 procent przychodów przedsiębiorstwa generuje ok. 20 procent klientów;
  • praca: 20 procent czasu poświęcanego pracy generuje 80 procent efektów;
  • 20 procent klientów sprawie 80 procent kłopotów.

Nie chodzi dokładnie o 80 i 20 procent – liczby mogą być różne. Ważne jest uchwycenie dysproporcji. Proporcje muszą sumować się do 100! Nie ma jednak znaczenia czy będzie to stricte 80 do 20, 60 do 40, 70 do 30 czy nawet 10 do 90.

Zasada 80/20
fot.pexels.com

Zasada 80/20- wnioski

Zasada Pareto mówi o tym, że 20% Twoich nakładów i wysiłku odpowiada za 80% osiąganych efektów.

Zasada Pareto – przykłady

Jak już wyżej wspominaliśmy zasada 80/20 czy zasada Pareto odnosi się nie tylko do życia biznesowego czy związanego z pracą na etacie, ale także i do życia prywatnego, dlatego mamy dla was kilka przykładów na potwierdzenie:

Życie – przykłady:

  • 20% ubrań i butów nosimy przez 80% czasu
  • Spędzamy 80% czasu z 20% osób, które znamy
  • 20% chwil z naszego życia tworzy 80% najważniejszych wspomnień
  • W 20% największych miast mieszka 80% ludności Polski

Praca/Biznes – przykłady:

  • 20% czasu zebrań/spotkań odpowiada za 80% działań
  • 80% sprzedaży jest generowane przez 20% sprzedawców
  • 80% zysków wnosi do firmy 20% klientów
  • 20% kompetencji na Twoim stanowisku, wykorzystujesz przez 80% czasu.
Zasada 80/20
fot.pexels.com

„Lejek Pereto”

Mariusz Tomaszewski na swoim szkoleniu zaprezentował Zasadę 80/20 na przykładzie ćwiczenia „Lejek Pereto”. Na czym to polega?

Lejek Pareto:

  1. Obszary życia
  2. Mierzalne cele
  3. Czynniki sukcesu
  4. Zadania
  5. Priorytety + plan

Obszary życia

Musisz określić do których obszarów swojego życia chcesz zastosować zasadę 80/20. Czy chodzi o życie biznesowe? Pracę na etacie? Osiągnięcia prywatne? Najważniejsze sfery życia to rodzina, miłość, praca i kariera, biznes, edukacja, finanse i środki materialne, czyli twój dobytek, pasje, hobby, zainteresowania, czas dla siebie, relacje z innymi, rozwój osobisty, intelekt, ciało, zdrowie, kondycja, emocje, duchowość, filozofia życia.

Mierzalne cele

W ramach każdego obszaru życiowego wyznacz sobie realne cele, które chcesz spełnić. Możesz wykorzystać do tego metodę S.M.A.R.T. Nie stawiaj sobie nierealnych celów czy tych wygórowanych. Możesz ich i tak nie spełnić, a tylko nabawisz się kompleksów czy poczucia winy, że ci się nie udało. Obowiązuje tutaj ta sama zasada co w przypadku harmonogramu pracy. 

Czynniki sukcesu

Kluczowe czynniki sukcesu, to rzeczy, które będą miały największy wpływ na realizację danego celu i to w jak najkrótszym czasie. Chodzi tutaj o rzeczy, które mogą wpłynąć na osiągnięcie twojego celu, a nie o konkretne zadania.

Zadania

To tutaj wyznaczasz konkretne zadania, które musisz wykonać, aby osiągnąć twój cel. W zależności od obszaru życia i celu będą one bardzo różne. Może to być jedno zadanie, a może być ich kilka.

Priorytety + plan

Ustal co jest dla ciebie najważniejsze, co traktujesz jako priorytet i chcesz osiągnąć jak najszybciej czy jako pierwsze. Kolejny krok to utworzenie planu, realnego planu i trzymanie się go.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here