Jak planować swoją pracę
fot.pexels.com

Planowanie zadań, czyli jak właściwie zorganizować dzień pracy? Wiele osób ma z tym problem. Niech rzuci kamieniem ten, kto nigdy nie obijał się w pracy czy w szkole, wiedząc, że zadania, które ma do zrobienia czekają na wykonanie, a czas nieubłaganie mija i potem robimy je na szybko na ostatnią chwilę. To nie droga do sukcesu. Organizacja jest bardzo ważna i nie wolno o niej zapominać. Dlatego podpowiadamy – jak planować swoją pracę?

„Korzyści płynące z dobrego planowania są ogromne. Szacuje się, że każda minuta poświęcona na planowanie pozwala zaoszczędzić dziesięć minut pracy.” – Brian Tracy

Planowanie według Kartezjusza

Ren Descartes, zwany Kartezjuszem to wybitny filozof, racjonalista oraz matematyk i fizyk francuski, był także prekursorem wczesnej kultury umysłowej.

Jak planować swoją pracę
fot.pexels.com

Metoda Uniwersalna:

Metoda podstawowa Kartezjusza składa się z 4 prawideł:

  1. Nie należy nigdy pojmować rzeczy za prawdziwą dopóki nie została jako taka rozpoznana w sposób oczywisty – należy unikać pośpiechu i uprzedzeń, a w sądach ujmować tylko to, co jest jasne, wyraźne, niepodważalne.
  2. Należy dzielić każdą z badanych rzeczy na tyle części, na ile się da, w celu jak najlepszego ich zbadania.
  3. Należy rozważać rzeczy począwszy od przedmiotów najprostszych i najdostępniejszych poznaniu i przechodzić stopniowo do przedmiotów bardziej złożonych.
  4. Należy czynić tak dokładne wyliczenia i przeglądy, aby mieć pewność, że nic nie zostało pominięte. Prawidło pierwsze formułuje samo kryterium poznania prawdziwego, pozostałe zaś są ułożone w ten sposób, że każde stanowi kontynuację poprzedniego i przygotowanie do następnego.

Zastosowanie metody Kartezjusza:

  1. Sprowadzić każde zadanie do zadania matematycznego,
  2. Każde zadanie matematyczne sprowadzić do zadania algebraicznego,
  3. Każde zadanie algebraiczne sprowadzić do rozwiązania jednego równania.

Plany tygodniowe i codzienne

Najłatwiej będzie ci zaplanować swoją pracę, jeśli zrobisz to z tygodniowym wyprzedzeniem, jednak każdego dnia określisz sobie co chcesz osiągnąć, jakie działania musisz podjąć, aby to osiągnąć, co jest twoim priorytetem, oszacować ile czasu ci to zajmie, stworzyć harmonogram pracy. Ważna jest także elastyczność. Nie obwiniaj się, jeśli nie uda ci sie osiągnąć wszystkiego co zaplanowałeś każdego dnia. Nie ma w tym nic złego. Pomyśl o tym w ten sposób – różne sa sytuacje na które nie mamy wpływu. Pracując np. w biurze może zdarzyć się, że system się „wykruszy”, coś stanie się z prądem czy popsuje się sprzęt. Wtedy też masz przestój i to normalne, ale jeśli rozłożysz sobie to na pozostałe dni to spokojnie nadrobisz to czego nie udało ci się konkretnego dnia wykonać.

Swój plan tygodniowy powinieneś jednak rozpisać w miarę możliwości w sposób rozsądny. Działa tutaj podobna metoda co metoda S.M.A.R.T. Warto napisać tam coś „więcej”, czyli postawić sobie jakieś wyzwanie, jednak to wszystko powinno być osiągalne. Nie planuj, że cały miesiąc pracy wykonasz w 3 dni to albo niewykonalne albo okropnie męczące. Twoje cele powinny być realne i możliwe do zrealizowania. Zacznij od planów takich, które na pewno spełnisz, aby siebie nie demotywować, z czasem możesz je zwiększać i zobaczyć ile jesteś w stanie zrobić czy wykonać danego dnia lub tygodnia.

Jak planować swoją pracę
fot.pexels.com

Kalendarze, terminarze, organizatory – czyli organizacja pracy i życia

Organizacja jest bardzo ważna. Dzięki niej jesteś w stanie osiągnąć wiele, a nawet i więcej niż wcześniej. Często obiecujemy sobie, że będziemy o czymś pamiętać, coś mamy zrobić. Kiedy nadchodzi ten moment w głowie mamy kompletną pustkę. Czasem jest jeszcze gorzej, wtedy wiemy, że coś mieliśmy zrobić, ale kompletnie nie wiemy co. Zadręczamy się tym, a to nie o to chodzi. Dlatego zapisuj wszystkie zadania, wytyczne i inne ważne aspekty. Możesz to zrobić w laptopie w kalendarzu lub w zwykłym kalendarzu książkowym. Wybór należy do ciebie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here