fot.unsplash.com

Umowa barterowa to częsty sposób na „zarobek” wśród influencerów na TikToku, Instagramie, Youtubie czy innych platformach social media. Czy wiesz, na czym ona polega i najważniejsze – jak ją rozliczyć? Odpowiadamy na wszystkie pytania. Barter to świetna forma promocji czy marketingu. Warto się lepiej temu przyjrzeć. Gotowy? No to zaczynajmy!

Umowa barterowa – co to właściwie jest?

Umowa barterowa według definicji to umowa konsensualna i wzajemna, a istota wzajemności polega na tym, że między świadczeniami stron zachodzi stosunek ekwiwalentności. Tłumacząc ją na chłopski rozum, jest to umowa w której obie strony czerpią jakąś korzyść, a nie jest to korzyść materialna. Barter to bezgotówkowa forma „wymiany”. Dla przykładu: influencer dostaje od firmy odzieżowej, worek pełny ubrań z nowej kolekcji. Ubiera je na siebie i robi sobie w nich zdjęcia na Instagram, TikToka czy filmik z unboxingu paczki na Youtube. Influencer dostaje ubrania, firma w zamian za „oddanie” tych ubrań, dostaje promocje swojej marki.

Umowa barterowa jest umową nienazwaną, do której w praktyce stosuje się przepisy dotyczące zamiany określonej w art. 603 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny.

Art. 106. Pełnomocnik może ustanowić dla mocodawcy innych pełnomocników tylko wtedy, gdy umocowanie takie wynika z treści pełnomocnictwa, z ustawy lub ze stosunku prawnego będącego podstawą pełnomocnictwa.

Czym jest umowa barterowa
fot.unsplash.com

Czy umowa barterowa się opłaca?

Czy barter się opłaca? Tak! Umowa barterowa przybiera wiele różnych form w zależności od firmy, jak i osoby fizycznej. Warto zaznaczyć, że umowę barterową mogą zawrzeć dwie osoby fizyczne, ale także i dwie firmy. Z barteru korzysta się nie tylko w przypadku influencerów, ale także jako powiększenie portfolio np. podczas sesji zdjęciowych. Modelka otrzymuje zdjęcia do swojego portfolio modelingowego, a fotograf zdjęcia do swojego portfolio fotograficznego.

Barter to świetna opcja dla firm, które nie mają setek tysięcy złotych na reklamę czy zapłacenie pojedynczemu influencerowi za wrzucenie 10-sekundowego story na Instagram. Tak naprawdę mniejsi celebryci, chętnie podejmą się tej formy wynagrodzenia, a jak wiadomo wartość produktów wyniesie firmę mniej, niż zapłacenie za reklamę. Można więc skorzystać z promocji nie jednego influncera, a nawet kilku czy kilkunastu.

Jak rozliczyć umowę barterową?

Choć umowa barterowa nie zawiera w sobie finansów czy też wynagrodzenia, stanowi on miernik wartości wymienianych dóbr. Przychodem podatkowym jest więc wartość wykonanego świadczenia w naturze, wyrażona w cenie określonej w umowie. Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy potwierdził to mówiąc:

(…)Zatem, skoro Wnioskodawcę ze zlecającym będzie łączyć umowa cywilnoprawna (barter) w ramach, której Wnioskodawca będzie zobowiązany do wykonania usługi polegającej na wykopaniu stawu w zamian za urobek, wskazać należy, że wynagrodzenie za usługę – w postaci wartości umówionego urobku – stanowić będzie dla Wnioskodawcy przychód, o którym mowa w art. 14 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie regulują szczególnych zasad ustalania przychodu (dochodu) z tytułu umowy barterowej, przychód (dochód) z tego tytułu należy zsumować z pozostałymi przychodami (dochodami) z działalności gospodarczej i opodatkować zgodnie z wybraną formą opodatkowania (…).

Czym jest umowa barterowa
fot.unsplash.com

Jak to wygląda w praktyce? Umowa barterowa została zawarta pomiędzy firmą X, a osobą Y. Firma X dostarcza osobie Y towar o wartości 1000 złotych, w zamian za usługę (w tym wypadku np. promocję). Usługa również powinna zostać wykonana na wartość 1000 złotych. Firma X wraz z osobą Y postanowiły również, że 13 grudnia, stosownie do przepisu art. 498 kodeksu cywilnego, dokonają potrącenia wzajemnych należności i zobowiązań wynikających z transakcji barterowej. Tak więc 13.12 zarówno firma X, jak i osoba Y wystawia fakturę na kwotę 1000 złotych, a tym samym obie strony muszą rozliczyć podatek VAT i podatek dochodowy od transakcji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here