Co to jest e-dowód
fot.pexels.com

Zapewne niejednokrotnie byłeś świadkiem lub słyszałeś o sytuacji w której ktoś zgubił dowód osobisty, lub go zniszczył a może nawet został on mu skradziony! Być może nawet sam byłeś bohaterem takiej sytuacji, mowa tu oczywiście o sytuacji w której gubisz dowód osobisty, a nie go kradniesz. Zapewne większość Polaków w sytuacji gdy gubią lub tracą w inny sposób swój dokument tożsamości wpadają w panikę. Rozpoczynają wielodniowe poszukiwania które zazwyczaj kończą się fiaskiem, pozostawiając po sobie jedynie porozrzucane po całym mieszkaniu zawartości szaf i szuflad.

Pomijając już etap w którym oskarżamy wszystkie bliskie osoby o przywłaszczenie wyżej wymienionego dokumentu. Aby uniknąć tych oraz innych przykrych sytuacji związanych z utraceniem tak ważnego dokumentu jakim jest dowód osobisty została stworzona opcja korzystania z dowodu elektronicznego, lecz czym jest taki e-dowód, i dlaczego warto go stworzyć? Na te i wiele innych pytań związanych z zagadnieniem dokumentów elektronicznych odpowiemy w poniższym artykule

Czym jest e-dowód?

e-dowód jest wielofunkcyjnym uniwersalnym dokumentem posiadającym warstwę elektroniczną. Jeśli w najbliżej przyszłości dowody elektroniczne zostaną spopularyzowane to wprowadzenie ich do powszechnego użytku zapewni mieszkańcom Polski narzędzie do bezpiecznej komunikacji obywatela z e-administracją, służbą zdrowia oraz podmiotami komercyjnymi. Warto podkreślić, że wprowadzenie tego typu dokumentu do obiegu nie zmieni natomiast dotychczasowych funkcji tego dokumentu w wersji fizycznej, ponieważ będzie on tak jak swój następca, potwierdzał tożsamość i obywatelstwo osoby która takowy e-dokument posiada oraz uprawniał taką osobę do przekraczania granic niektórych państw.

Co to jest e-dowód
fot.pexels.com

Jedyna nowa informacja jaka pojawia się w e-dowodach znajduje się na pierwszej stronie dokumentu inaczej zwanym awersem, jest tak zwany numer CAN. Warto pamietać, że ten numer jest też zapisany w kodzie kreskowym na drugiej stronie dokumentu. Numer ten jest niezbędny i potrzebny, jeśli chciałbyś skorzystać z elektronicznych funkcji e-dowodu. Stanowi on również zabezpieczenie e-dowódu przed odczytaniem danych zapisanych w warstwie elektronicznej przez osoby nieuprawnione i nieupoważnione.

Warstwa elektroniczna sprawia, że dowody wydawane po czwartym marca obecnego roku nazywane będą e-dowodami, wynika to z faktu, że w sam dokument ma w sobie wbudowany niewidoczny chip umiejscowiony na zewnątrz dokumentu. e-dowód działa bezstykowo, co oznacza, że aby załatwić wszystkie formalności do których zechcemy użyć e-dowodu wystarczy, że przyłożymy go do elektronicznego czytnika

e-dowód umożliwia także między innymi logowanie się do portali administracji publicznej przy użyciu bezpiecznego środka identyfikacji elektronicznej tak zwanego profilu osobistego, Jak i również elektroniczne podpisywanie dokumentów które będzie możliwe tylko dzięki podpisowi osobistemu.

Co zrobić, by dostać e-dowód?

Od czwartego marca 2019 roku jako obywatel Polski możesz wnioskować o wydanie e-dowodu. Wszystkie dowody, które będą wydane na podstawie wniosków złożonych po tym terminie, mają warstwę elektroniczną. Ważny jest też fakt, że posiadanie takiego dokumentu nie jest obligatoryjne. Jeśli Twój dowód osobisty jest nadal ważny, nie musisz go wymieniać. Proces wymiany dowodów jest rozłożony na 10 lat i potrwa do 2029 r. Wymiana dotychczasowego dowodu osobistego na e-dowód jest bezpłatna.

Co to jest e-dowód
fot.pexels.com

Wniosek o dowód z warstwą elektroniczną można składać między innymi:

  • w dowolnym urzędzie gminy ponieważ można go składać niezależnie od adresu zameldowania
  • przez Internet na stronach rządowych takich jak Gov.pl.

Jako rodzic, opiekun prawny lub kurator możesz wnioskować o e-dowód dla dziecka lub podopiecznego.

Od 4 marca nieznacznie zmienił się dotychczasowy formularz wniosku. Został poszerzony o możliwość wskazania nowych powodów ubiegania się o dowód osobisty oraz o sekcję z pytaniem o zgodę wnioskodawcy na zamieszczenie w dowodzie certyfikatu podpisu osobistego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here